آیا فرد خجالتی هستید و آرزو دارید که بتوانید در حضور دیگران به راحتی صحبت کنید؟آیا بیشتر مواقع در جمع که حضور دارید احساس نادیده گرفته شدن می کنید و دلتان می خواهد صدایتان را به گوش دیگران برسانید؟ شما مقصر نیستید که کمی خجالتی به دنیا آمده اید اما نکته قابل ذکر اینست که می توانید با کمی تلاش، بر خجول بودن خود غلبه کنید.کافیست ذهن آگاهی خود را تقویت کرده و با رفتارهایی که در خود پرورش می دهید، در رابطه با دیگران جسورانه معاشرت کنید. به این منظور راهکارهای مورد نظر را دنبال کنید:

شناختتان را از خود بالا ببرید

شروع به خودکاوی کنید تا متوجه شوید که چه چیز شما را در برابر دیگران دستپاچه کرده و باعث می شود نتوانید رفتار راحت و صمیمانه ای پیش بگیرید.زمانی که متوجه دلایل خجالت زدگی خود شوید، کمک بزرگی در برطرف کردن آنها می شود. با آگاه بودن به خود و چگونگی خجالت زده شدنتان، سریعتر می توانید راهکار مناسب غلبه بر خجول بودن را پیدا کنید. دقت داشته باشید که خجول  بودن، کل شخصیت شما نیست بلکه مانعی است برای ابراز کامل وجودتان . مانعی که اجازه نمی دهد کل شخصیت و ماهیت وجودیتان را زندگی کنید. تنها به روی ضعف خود که بایستی بهبود پیدا کند، متمرکز نباشید بلکه به نقاط قوت خود هم توجه کنید. بطور مثال شاید در برقراری رابطه با دیگران خجالتی هستید اما در درک و همدلی کردن با آنها و هم احساس شدن با آنها قوی باشید. شاید هم لازم باشد فضاها و موقعیت های خاصی که ویژگی خجول بودن بیشتر علنی می شود را بیابید .بطور مثال بررسی کنید که در موقعیت های رسمی یا غیر رسمی، کدامیک، بیشتر احساس خجالت و موذب بودن را تجربه می کنید. یا اینکه در برخورد با چه تیپ افرادی بیشتر خجالتی می شوید ؟ آیا سن و طبقه اجتماعی دیگران در بروز این ویژگی شما تاثیری دارد ؟

نقاط قوت خود را بکار بگیرید

به محض اینکه متوجه نقاط قوت خود شدید هرچه بیشتر به روی آنها کار کنید تا به عنوان یک مهارت سازنده از آنها استفاده کنید.به این ترتیب عزت نفس شما هم بالا رفته و اعتماد بیشتری به توانمندی هایتان خواهید داشت.فرض کنید مهارت همدلی و درک دیگران در شما بالاست، با کمک این مهارت به دیگران توجه نشان داده و رابطه خود را بر مبنای همدلی و درک احساساتشان پیش ببرید. به این ترتیب شروع یک مکالمه صمیمانه و دوستانه و تبادل احساسات به شکلی راحت و جسورانه بین شما اتفاق می افتد که می تواند سرپوشی باشد برای نقطه ضعف خجول بودنتان.

نگاه کمال گرایانه به خود نداشته باشید

به خود یادآور شوید که هیچ کس کامل و بی نقص نیست. اجازه ندهید که خجالتی بودنتان تاثیر منفی به روی عزت نفس شما بگذارد. چنانچه احساس تنهایی می کنید، ممکن است این حس ناکامی در ارتباط گرفتن با دیگران، به شما عدم امنیت و افسرده خویی منتقل کرده باشد. برای خود خاطر نشان کنید که ناکامی و خود آگاهی، بخش هایی از فرایند یادگیری شما هستند و برای رسیدن به احساسات خوب، گاهی لازم است از تجربه احساسات تلخ عبور کنید.

تصویری که از خود در ذهن دارید را بهبود ببخشید

کار ساده ایست اگر بخواهید به خود برچسب خجالتی بودن بزنید و بر همین اساس از دیگران فاصله گرفته و هرچه بیشتر به این نقطه ضعف خود دامن بزنید. خجول بودن خود را با سایر ویژگی های نامناسب نظیر مطرود بودن، عجیب و غیرعادی بودن همراه نکنید. نیازی نیست شما با دیگران هماهنگ باشید یا اینکه مشابه آنها رفتار کنید. تمرین کنید که با هویت خود راحت بوده و خود واقعیتان را زندگی کنید.

در رسانه های اجتماعی فعال باشید

چنانچه بطور ذاتی انسان کمرویی هستید می توانید برای کمرنگ کردن این ویژگی، با حضور در رسانه های اجتماعی، خود را در معرض ارتباط با دیگران قرار دهید. هرچند این سبک حضور اجتماعی، جایگزین کاملی برای روابط در دنیای واقعی نمی باشد اما دنیای دیجیتال به شما کمک می کند که با راحتی بیشتر، برقراری رابطه با دیگران را آزمایش کرده و خود را محک بزنید تا با آمادگی مضاعف ، برای حضور در جمع اقدام کنید. در این باره تلاش کنید که علایق و تفکرات مشابهی برای اشتراک گذاشتن با دیگران در نظر بگیرید و در ادامه از اینکه متوجه شوید چه تعداد انسان هستند که تشابه رفتاری و احساسی با شما دارند و اهداف یکسانی با شما در سر می پرورانند متعجب خواهید شد.

درست پیش از برخوردهای اجتماعی، یک فعالیت لذت بخش را تجربه کنید

چنانچه برای رفتن به یک میهمانی یا جلسه کاری، مضطرب هستید درست پیش از رفتن به محل مورد نظر، خود را مشغول به انجام یک فعالیت لذت بخش و دلخواه کنید.بطور مثال چند صفحه کتاب بخوانید، موزیک دلخواهتان را گوش کنید، یک فنجان قهوه بنوشید ، کمی پیاده روی کرده ، یوگا کنید یا نرمش انجام دهید تا با جسارت و آسودگی بیشتری به سراغ تجربه مورد نظر بروید.

ذهنیت مثبت در خود پرورش دهید

ذهنیت مثبت در خود پرورش دهید

هر زمان که خود را درگیر افکار منفی ناشی از خجالتی بودنتان دیدید، سریع افکار مثبت را جایگزین کنید. با این کار، پذیرشتان نسبت به خود بالا رفته و کمتر نگاه منتقدانه به خود خواهید داشت. مثلا اگر به محض دیدن یک فرد غریبه، احساس موذب بودن و فکر اینکه چگونه با او برخورد کنید سراغتان آمد، سریع تغییر فکر داده و به خود بگویید مهم اینست که در شرف آشنا شدن با یک انسان جدید هستم که می تواند سرآغاز یک گفتگوی شیرین یا تجربه خوب باشد.

خجول بودن و عضو گروه های اجتماعی

عضو گروه های اجتماعی شوید یا در کلاس های مختلف ثبت نام کنید

یک قدم خوب در راه غلبه بر احساس خجول بودن اینست که برای یادگیری یک مهارت در کلاسی ثبت نام کنید یا اینکه عضو یک گروه همفکر و هم سلیقه خود شوید تا فعالیت ها و تجربه های دلخواه را کنار هم کسب کنید. به این ترتیب فرصت های مناسبی در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا با غریبه هایی در تماس باشید که می توانند کم کم به دوستان شما تبدیل شوند. در ابتدا نیازی نیست صحبت های مفصل خودمانی راه بیاندازید، همین که تماس چشمی میانتان برقرار شود و مکالمات اولیه را با هم تجربه کنید، کفایت می کند. به تدریج و به دلیل صمیمیتی که به دلیل تجربه های مشترک میانتان، در شما و آنها شکل می گیرد می توانید به دوستان هم تبدیل شده و با کسب این تجربه، برای ارتباطات بعدی خود جسارت بیشتری داشته باشید.

خجول بودن و به دیگران کمک کنید

به دیگران کمک کنید

به جای تمرکز بر کمرویی و اضطراب حاصل از آن در خود، حواس خود را به سمت دیگران متوجه کنید. برای کسانی که می دانید در شرایط سختی هستند و به حضور شما نیاز دارند وقت صرف کنید .لازم نیست کار خارق العاده ای برایشان انجام دهید، همین که کنارشان باشید تا بتوانند از شما انرژی بگیرند و شما در خلق احساس خوب، برایشان موثر باشید کافیست. به این شکل احساس مفید بودن می کنید که این احساس به شما قدرت بخشیده و عزت نفستان را تقویت می کند .با این کار، فشار ناشی از موذب بودن با دیگران از روی شما برداشته می شود . نکته آخر اینکه در حین کمک کردنشان از آنها درخواست کنید که از خودشان برای شما صحبت کنند و با توجه به اینکه بیشتر انسان ها در چنین شرایطی که با دریافت کمک از جانب شما به شما اعتماد پیدا کرده اند به سادگی با شما صحبت خواهند کرد ،این سبک گفتگو ، تمرینی می شود برای شما تا صحبت های آنها را دنبال کرده و خود هم کم کم وارد بحث و گفتگو شوید. به آرامی شروع به صحبت کنید تا برای دفعات بعدی و در موقعیت های دیگر، راحت تر و مدت زمان بیشتری بتوانید گفتگو داشته باشید

ژست افراد با اعتماد به نفس را به خود بگیرید

به افراد با اعتماد به نفس نگاه کنید و از زبان بدن آنها الگوبرداری کنید. به عبارتی سعی کنید برای چند دقیقه نخستین برخورد با دیگران، نقش فرد با اعتماد به نفس را بازی کنید. بطور مثال می توانید تماس چشمی برقرار کنید، سرتان را بالا نگه دارید، کمر و پشتتان را صاف کنید و با صدای رسا و قاطعانه، تنها چند کلمه هم که شده صحبت کنید.

خود حقیقیتان را ابراز کنید

حقیقت وجودی خود را زندگی کنید و هر آنچه هستید را به دیگران نشان دهید. بر این باور نباشید که لازم است خاص ترین و بهترین فرد جمع باشید.می توانید شخصیت کمرو و ساکت خود را هم بروز دهید.به این فکر نکنید که در نظر دیگران چگونه هستید و آنها راجع به شما چطور فکر می کنند . می توانید تجارب خود را با دیگران در میان گذارید یا اینکه از احساسات و افکاری که دارید برایشان بگویید بدون اینکه نگران قضاوت آنها باشید.مهم عزت نفس شماست و اینکه خود را قبول داشته باشید.خود را تحت فشار قرار ندهید که مطابق سلیقه و خوشایند همگان باشید. از خود توقع رفتار خیلی حرفه ای نداشته باشید. همین که خود را به شکل حقیقی ابراز کنید، کافیست.

کمک حرفه ای بگیرید

چنانچه خجول و کمرو بودنتان تاثیرات مخرب گسترده ای بر زندگیتان گذاشته ، زندگی روزمره شما را به چالش کشیده و راهکارهایی که آموخته اید، گره گشای شما نبوده، طوری که برای شرکت در فعالیت های اجتماعی یا انجام امور شغلی، تحصیلی و خانوادگی خود، دغدغه جدی دارید یا دائما تنش دارید، نیاز است که با یک مشاور خوب صحبت کنید.

 

حتما مطالعه کنید:تصویر بدنی چیست؟

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *