رابطه جنسی، قدرت فوق العاده ای دارد طوری که می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشیده، موجب کالری سوزی در بدنتان بویژه نواحی کمر و شکم شود و هفته ای یکبار برقراری رابطه جنسی کافیست تا به طول عمر شما افزوده شود. اینکه فقدان رابطه جنسی چه تاثیری می تواند بر بدن شما بگذارد بستگی به چندین عامل دارد. عواملی مانند سطح سلامت عمومی شما، سنتان و سبک رابطه های جنسی که تجربه کرده اید. اما در صورتی که شما وضعیت سلامت متعادلی دارید و فقط به دلیل نداشتن شریک جنسی و انتخاب تنهایی یا اختلافات زناشویی در سایر زمینه ها، از تجربه رابطه جنسی محروم مانده اید بایستی انتظار تغییراتی را در خود داشته باشید:

رابطه جنسی

تغییر میزان میل جنسی

میل جنسی شما با فقدان رابطه جنسی، کاهش یا افزایش پیدا می کند. شواهد نشان داده در برخی افراد نداشتن رابطه جنسی مانند مثال معروفی است که کاربرد زیادی هم دارد، از دل برود هر آنچه از دیده رود یعنی برخی افراد زمانی که در معرض رابطه جنسی قرار نمی گیرند به مرور، میل و شهوت جنسی خود را از دست می دهند در عوض برخی دیگر از افراد، نسبت به رابطه جنسی پرشورتر شده و در واقع محرومیت جنسی برایشان عطش جنسی بیشتری همراه می آورد. هرچه برقراری رابطه از دسترس آنها دورتر می شود انگیزه و شهوت بیشتری به سمتش دارند و در واقع تمام فکرشان را به خود مشغول می کند.

خلق افسرده

رابطه جنسی هم جسم را درگیر می کند هم روح را. زمانی که زوج ها در حین رابطه جنسی تماس فیزیکی برقرار کرده و بدن های یکدیگر را لمس می کنند مانند نوزادی که از تماس با بدن مادر آرامش می گیرد، احساس راحتی و آسودگی خاطر را تجربه می کنند. با در آغوش کشیدن و نوازش بدن های هم، زوجین به سطح بالایی از حال خوش می رسند زیرا هورمون اکسی توسین در چنین لحظاتی ترشح می شود که نقش بسیار موثری در نشاط و آرامش فردی دارد. همچنین رابطه جنسی، موجب ترشح هورمون اندروفین هم می شود که افزایش دهنده خلق خوب در شخص است.بدون تجربه رابطه جنسی، ترشح این هورمون ها را کمتر تجربه کرده و در نتیجه کمتر هم سرخوش و سرحال خواهید بود. هرچند همیشه فقدان رابطه جنسی به افسرده خویی منجر نمی شود اما ارتباط قوی میان محرومیت از رابطه جنسی و بی حوصلگی و خلق افسرده دیده می شود.

تحلیل بافت واژن

نداشتن رابطه جنسی هرچه بیشتر به طول انجامد دیواره های واژن بیشتر تحلیل رفته و برقراری رابطه جنسی را در آینده با درد و به سختی ممکن می کند. در واقع واژن زنان با محروم ماندن از رابطه جنسی، دچار خشکی شده و بافت درون واژن، نازک و ضعیف می شود.به عبارتی برای حفظ سلامت واژن، برقراری رابطه جنسی لازم است . رابطه جنسی بافت داخل واژن را سالم و جوان نگه می دارد.

افزایش دردهای قاعدگی در زنان

پژوهشگران مسایل جنسی بر این باورند که فقدان رابطه جنسی در زنان موجب تجربه قاعدگی های سخت و پردرد می شود . زمانی که زنان رابطه جنسی و ارگاسم شدن را تجربه می کنند با توجه به ماهیچه ای بودن رحمشان، به ارگاسم رسیدن در آنها جریان خون  را در رحمشان تقویت کرده و ماهیچه های رحم قوی می شوند. اینگونه است که در ادامه چنین فرایندی، قاعدگی های آسانتری خواهند داشت و اگرنه، با درد و انقباض های بیشتری در دوره قاعدگی مواجه می شوند.

کاهش ایمنی بدن

رابطه جنسی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و بدن ما را در مقابل بیماری ها مقاوم تر می کند . شواهد حاکی از آن است که، افرادی که بطور مرتب رابطه جنسی را تجربه می کنند کمتر بیمار شده و با تولید بیشتر آندروفین، در بدنشان در برابر بیماری ها طاقت و قدرت بیشتری دارند.

افزایش بیماری های قلبی عروقی

اگر برای مدت زمان قابل توجهی از رابطه جنسی محروم بمانید احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در شما بالا می رود . رابطه جنسی مانند ورزش کردن سطح هورمون های استروژن و پروژسترون را در بدن به تعادل می رساند که به شما کمک می کند از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی دور بمانید.

آسیب به رابطه احساسی زوجین

برای بسیاری از زوجین برقراری روابط جنسی به معنای حفظ پیوند عاطفی میانشان است. همچنین رابطه جنسی مستمر، فضای گفتگوی صمیمانه و با محبت میانشان را هم تقویت می کند. بطور معمول زوج هایی که بطور مرتب با هم سکس دارند اربتاط احساسی عمیق تری را نسبت به زوج هایی که رابطه جنسی میانشان ضعیف است تجربه می کنند. به عبارتی کاهش رابطه جنسی در بین زوجین، باعث افزایش استرس در روابط بین فردی آنها شده و از نظر عاطفی آنها را از هم دور خواهد کرد.

کاهش خواب با کیفیت خوب

یکی از بهترین تجربه ها پس از رابطه جنسی و شعف حاصل از رسیدن به ارگاسم اینست که احساسی ناشی از  آسودگی و سستی به انسان دست می دهد که او را به سمت یک خواب عمیق و آرام سوق می دهد. تحقیقات نشان داده است که پس از تجربه رابطه جنسی و ارگاسم، هورمون پرولاکتین در بدن ترشح می شود که موجب آرامش و احساس خواب آلودگی می گردد و هرچه کمتر رابطه جنسی برقرار کنید ترشح این هورمون در شما کمتر خواهد بود و در نتیجه تجربه خواب های عمیق و شیرین را هم کمتر خواهید داشت.

کاهش تحمل درد

رابطه جنسی موجب ترشح اکسی توسین می شود که تحمل ما را در برابر درد افزایش می دهد .به عبارتی اکسی توسین داروی آسپرین طبیعی موجود در بدن می باشد. زمان هایی که درد می کشیم تجربه رابطه جنسی و ارگاسم، بدن ما را ترمیم می کند. رابطه جنسی، کوفتگی بدن را از بین می برد و جایش را با هیجانات شورانگیز پر می کند. مسکن روح و جسم است و به مانند کیسه آب گرمی که به روی محل درد می گذارید تا درد تان کم شود عمل کرده و دردهای شما را از طریق ترشح اکسی توسین ناپدید می کند. با محروم کردن خود از رابطه جنسی تمام این فرایند ها به شکلی معکوس در بدن رخ داده و تحمل ما نسبت به درد، کاهش چشمگیری خواهد گرفت.

افزایش استرس

افزایش استرس و اضطراب

مطالعات بیشماری نشان داده اند که داشتن رابطه جنسی و تجربه ارگاسم، استرس و اضطراب را از ما دور کرده ، فشار خون ما کاهش می یابد و به فرد خونسرد تر و آرام تری تبدیل می شویم. در واقع واکنش ما به رویدادهای اطرافمان کمتر تکانشی و بر مبنای استرس بوده و بیشتر بر مبنای آرامش و تفکر منطقی صورت می گیرد زیرا به دور از اضطراب هستیم.اما فقدان رابطه جنسی به همان اندازه خون ما را به جوش آورده و از ما فردی مضطرب، پر تنش و نا آرام می سازد که برای هر مساله کوچکی می توانیم ساعت ها اوقات تلخی راه بیاندازیم.

حتما مطالعه کنید:تقویت سلامت جنسی با تغذیه مناسب

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *