رژیم غذایی سریع یک برنامه کم کالری ست که برای رسیدن به کاهش وزن، بسیار موثر واقع می شود. این رژیم با محدود کردن کالری های دریافتی به مدت دو روز در هفته، به کاهش چربی ها و نیز کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مزمن، منجر خواهد شد.

طرح این رژیم توسط Micheal Mosley، روزنامه نگار که به عنوان یک پزشک در بیمارستان Royal Free لندن آموزش دیده بود و نیز روزنامه نگار دیگری به نام Mimi Spencer پایه گذاری شده است.

رژیم غذایی سریع چیست؟

این رژیم به گونه ای طراحی شده است که شما پنج روز از هفته را به راحتی غذا می خورید و در کنار آن دو روز دیگر را با 25 درصد کاهش کالری دریافتی، همراه می سازید. مردان برای این دو روز در هفته، باید چیزی در حدود 600 کالری در نظر بگیرند، در حالی که این عدد برای زن ها، 500 کالری خواهد بود.

توجه داشته باشید که این میزان کالری نیز باید از مواد غذایی حاوی پروتئین بالا، چون مرغ بدون پوست، آجیل، حبوبات، میوه ها، سبزیجات با بار گلیسمی پایین مانند توت فرنگی و هویج؛ دریافت گردد. جالب است بدانید که در پنج روز دیگر، هیچ غذایی غیرمجاز شناخته نشده و فرد می تواند به راحتی عادت های غذایی مورد علاقه خود را دنبال کند. البته این آزادی بدان معنا نیست که شما با خوردن هر آن چیزی که فکرش را می کنید و به افزایش وزن شدید منجر می شود، زحمات دو روز رژیم خود را بر باد دهید؛ بلکه آزادی به این معناست که به طور مثال نباید از خوردن یک تکه کیک احساس گناه کنید. به واقع آزادی این پنج روز، باید به همراه تعادل در خوردن بوده و وفاداری به رعایت مواد غذایی دریافتی به صورت نسبی حفظ شود.

رژیم غذایی سریع

اگر به رده بندی U.S.News که در ادامه آورده خواهد شد، بنگرید؛ متوجه می شوید که این رژیم در این رتبه بندی به هیچ وجه جایگاه خوبی ندارد و به نظر می رسد که موفق نشده توجه کارشناسان U.S.News را به خود جلب کند.

حتما بخوانید: رژیم غذایی Nutrisystem چیست؟

رتبه رژیم غذایی سریع در رده بندی U.S.News

رتبه کلی این رژیم غذایی در میان رژیم های حاضر در رده بندی U.S.News؛ معادل 33 می باشد. دیگر رتبه ها را در ادامه مشاهده می کنید:

در میان بهترین رژیم های غذایی: رتبه 33
در میان بهترین رژیم های غذایی کاهش وزن: رتبه 31
در میان بهترین رژیم های غذایی مناسب دیابت: رتبه 36
در میان بهترین رژیم های غذایی تغذیه سالم: رتبه 34
در میان بهترین رژیم های غذایی کاهش وزن سریع: رتبه 25
در میان بهترین رژیم های غذایی سلامت قلب: رتبه 33
در میان بهترین رژیم های غذایی ساده: رتبه 26

رژیم غذایی سریع چطور عمل می کند؟

ابتدا دو روز در هفته را انتخاب کنید و مطمئن شوید که پشت سر هم نباشند. سپس با در نظر گرفتن نکات زیر، کالری های دریافتی این دو روز را تنظیم نمایید:

– 50 گرم پروتئین سالم از منابعی چون ماهی سفید بخارپز شده، مرغ بدون پوست، توفو، آجیل، دانه ها، حبوبات و تخم مرغ به دست بیاورید.

– وعده های غذایی خود را با مواد غذایی و تنقلات کم کالری چون میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر و مواد مغذی، انباشته کنید.

– شما می توانید این 500 تا 600 کالری را در مواد غذایی مورد علاقه خود تقسیم کرده و برنامه غذایی جذاب تری ترتیب دهید.

رژیم غذایی سریع

هزینه رژیم غذایی سریع چقدر است؟

فاکتور هزینه در این رژیم غذایی، جایگاه چندانی ندارد. زیرا شما بیشتر ایام هفته را مثل زمان معمول، به تغذیه پرداخته و تغییر عمده ای در آن ها صورت نمی گیرد. به علاوه دو روز دیگر را نیز با حجم کمتری از غذا، همراه می کنید و در واقع به شکلی کاهش هزینه نیز دارید.

آیا رژیم غذایی سریع به کاهش وزن کمک می کند؟

به احتمال زیاد با رعایت این رژیم غذایی، کاهش وزن را تجربه خواهید کرد؛ زیرا به هر صورت دو روز در هفته کالری کمتری از زمان قبل دریافت می کنید. به ویژه اگر با این رژیم در مدت زمان طولانی تری پیش روید، کاهش وزن موثرتری خواهید داشت.
به علاوه مطالعات حاکی از آن است که بیشتر افرادی که به این رژیم وارد می شوند، رفته رفته سایر روزهای هفته را نیز به نوعی با قوانین آن همراه می سازند.

مطالعاتی که در سال 2013 و 2016 میلادی صورت گرفت، ثابت کرد که افراد دارای اضافه وزن با کمک این روزهای کم کالری در رژیم غذایی سریع، به کاهش وزن و کاهش سایز دور کمر می رسند. همچنین ریسک ابتلا به بیماری هایی از جمله دیابت و امراض قلبی، کاسته می شود.

در سال 2011 میلادی نتایج تحقیقات روی 115 زن انگلیسی با سه رژیم غذایی مختلف در مجله ی American Association for Cancer Research منتشر شد که نتایج جالبی داشت. در این تحقیق سه رژیم یعنی رژیم غذایی سریع (شامل پنج روز تغذیه معمولی و دو روز محدودیت کالری)، رژیم با محدودیت کربوهیدرات دو روز در هفته و رژیم غذایی مدیترانه ای برای هفت روز هفته، مورد آزمایش و مقایسه قرار گرفتند.

پس از گذشت چهار ماه، شرکت کنندگانی که از رژیم غذایی کم کربوهیدرات پیروی می کردند، به کاهش وزن 9 پوندی دست یافتند، اما آن هایی که رژیم غذایی مدیترانه ای را اجرا کرده بودند، به اندازه ی 5 پوند کاهش وزن داشتند. پس از شش ماه، شرکت کنندگان با برنامه محدودیت کالری یعنی همان رژیم Fast، به طور متوسط 14 پوند کاهش وزن داشتند.
مطالعه دیگری در مجله Physiology & Behavior در سال 2013 منتشر شد که در آن دریافت کالری محدود روزانه، مورد بررسی قرار گرفته بود. محققان دانشگاه کورنل این موضوع که خوردن یا نخوردن صبحانه چه تاثیری در مصرف کالری و کاهش وزن خواهد داشت، را مورد بررسی قرار دادند.

آن ها دریافتند که حذف وعده ی صبحانه، به احساس گرسنگی بیشتر در طول روز منجر خواهد شد. افرادی که صبحانه را حذف کرده بودند، ناهار بیشتری خورده و با این همه همچنان در طول روز احساس سیری و رضایت کامل نداشتند. به علاوه حذف صبحانه باعث شد که آن ها 408 کالری کمتر در روز بسوزانند. با این حساب؛ می توان نتیجه گرفت که حذف وعده ی صبحانه به هیچ وجه عاقلانه و در راستای کاهش وزن یا رسیدن به سلامت نیست.

رژیم غذایی سریع

میزان سهولت رژیم غذایی Fast

با توجه به ساختار این رژیم، دنبال کردن آن بسیار ساده به نظر می رسد. 5 روز در هفته را آزاد هستید که خوراک معمولی خود را دنبال کرده و تنها 2 روز باید محدودیت های دریافت کالری را اعمال نمایید. تنها سختی موجود در آن، می تواند به آن 2 روزی مربوط شود که باید کالری به مراتب پایین تری دریافت کرده و احتمالا مقداری گرسنگی را متحمل شوید.

شما به دستورالعمل های متعدد کم کالری در کتاب هایی چون The Fast Diet، The Fast Diet Cookbook و The Fast Day Cookbook دسترسی خواهید داشت. به وسیله این دستورالعمل های آشپزی، به راحتی می توانید فرمول های غذایی با 500 تا 600 کالری روزانه را تهیه نمایید.

شما می توانید در آن پنج روز آزادی، به رستوران گردی خود ادامه دهید؛ البته لازم است که آن قدرها آزادانه عمل نکرده و غذاهای پرچرب یا دارای کالری زیاد، سفارش ندهید!

به لحاظ صرفه جویی در زمان نیز، دو روز در هفته را با زمان کمی برای آشپزی سپری خواهید کرد. به ویژه اگر دستورالعمل های از پیش آماده شده را دنبال کنید، فرآیند ساده ای برای آماده کردن 500 تا 600 کالری پیش رو خواهید داشت. به لحاظ طعم های مورد علاقه ی خود نیز، تنها خودتان مسئول خواهید بود. می توانید وعده های غذایی را با طعم و ادویه های جذاب برای خود، رنگ و رونق ببخشید.

رژیم غذایی سریع

میزان تمرینات لازم

این رژیم تنها یک الگوی غذایی است، اما این بدان معنا نیست که باید تمرینات ورزشی را فراموش کنید. در واقع تمرینات ورزشی، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را کاهش می دهند و به علاوه به کاهش وزن شما نیز کمک زیاید خواهند کرد. اکثر کارشناسان پیشنهاد می کنند که روزانه حداقل 30 دقیقه تمرین مانند پیاده روی سریع را در برنامه داشته باشید.

منبع: health.usnews

Total
0
Shares

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *