شواهد نشان می دهند که افکار و آنچه در ذهن ما به هنگام رژیم گرفتن و تلاش برای کاهش وزن می گذرد در رسیدن به نتایج مطلوب در این باره، بسیار موثر می باشد. بطوری که رها نشدن از موانع روانی در کاهش وزن می تواند ما را در هدف کاهش وزن و رژیم غذاییمان ناکام کند.توصیه های ما را دنبال بفرمایید تا موانع روحی روانی خود را پشت سر گذارید:

لذت غذا خوردن را در خود به حداقل برسانید

از اینکه با لذت و میل فراوان به خورد و خوراک خود برسید اجتناب کنید. در واقع لازم است لذت هایی از جنس دیگر در زندگیتان پدید آورید. یکی از موانع ذهنی در رژیم گرفتن اینست که انسان ها یکی از لذت های زندگی خود را غذا خوردن می دانند و البته راستش را هم بخواهید غذا خودن عملی لذت بخش می باشد و چنانچه لذت های متنوع دیگری در زندگیتان نداشته باشید بطور ناخودآگاه این خلا را با غذا خوردن پر خواهید کرد. یکی از دلایل چاقی افرادی که غذا دوست هستند همین است.

خود را عادت دهید که به جای گوش سپردن به صدای ذهنتان صدای بدنتان را بشنوید

مساله عمده ای که به هنگام رژیم گرفتن درگیر آن هستید اینست که به آنچه بدنتان به شما می گوید دقت نمی کنید. با اطمینان باید گفت که بدن ما به اندازه ای هوشمندانه عمل می کند که می داند چگونه نیاز بدن به وزن طبیعی و مناسب را شناسایی کرده و نشان دهد. بنابراین قانون و محدودیت های خاص و متداول موجود در ذهن را  کنار گذاشته و به نشانه هایی که  بدنتان ابراز می کند توجه کنید. به عنوان مثال هر ماده غذایی که بدنتان می طلبید بخورید .

غذا خوردن در مواقع لازم

بیشتر انسانها از اینکه سر میز غذا باشند و غذا نخورند احساس ناخوشایند دارند  و به عبارتی برای اینکه غذا حیف نشود خود را  ملزم به غذا خوردن می دانند درحالیکه غذا خوردن شما بایستی فقط به هنگام گرسنگی صورت بگیرد تا وزن متعادل شما حفظ شود.هرگز با شکم پر اقدام به غذا خوردن نکنید. می توانید غذا را برای وعده بعدی غذایی خود نگه دارید یا پیش از تهیه غذا با توجه به حجم غذای مورد نیاز، آنرا آماده کنید.

مهارت کنترل خود به هنگام تجربه احساسات ناخوشایند را فرا بگیرید

با توجه به اینکه یکی از موانع ذهنی در کاهش وزن اینست که انسانها به  هنگام ناراحتی میل به غذا خوردن پیدا می کنند و تمایل دارند که با غذا خوردن به حال خوش برسند شما می توانید پیشاپیش با تقویت مهارت خود کنترلی به هنگام ناملایمات، خود را آموزش دهید که به جای غذا خوردن به فعالیت دیگری مشغول شوید. به این معنا که همواره راهکارهای روانشناختی بشناسید که از پناه بردن شما به سمت غذا در مواقع اوقات تلخی جلوگیری شود.

فهرست خواسته های خود به هنگام لاغری را بنویسید

تمام آنچه برای زمان لاغری خود در نظر گرفته اید را یادداشت کنید. اگر بسیاری از تجربه ها ، خواسته ها و فغالیت ها را متوقف کرده اید تا لاغر شوید یعنی که زندگی خود را متوقف کرده اید و ذهنتان مقاومت بیشتری در رژیم غذایی نشان می دهد.پس برگه ای برداشته و زندگی کنونی خود را به شکلی که برای زمان لاغریتان در نظر گرفته اید برنامه ریزی کنید.

شروع به انجام موارد موجود در فهرست خود کنید

زندگی خود را به شکلی پیش بگیرید  که در صورت لاغر بودن، سبک زندگی شما خواهد بود. در واقع برای رسیدن به نتایج دلخواه در رابطه با کاهش وزن، بایستی طوری عمل کنید که لاغر هستید تا ذهنتان لاغری شما را باور کرده و این وضعیت را ثابت کند.همین الان یکی از موارد فهرست را انتخاب کرده و حتی اگر از  نظر شما عملی شدنش ممکن نیست باز هم انجامش دهید.با تغییر افکار، احساسات و عملکردهای خود نتایج دلخواهتان را رقم بزنید. در انتها متوجه می شوید که به وزن مورد نظر خود نزدیک شده اید.

ترازو

ترازوی خود را از معرض دیدتان بردارید

برای از میان برداشتن موانع ذهنی در کاهش وزن، نباید به وزن خود تمرکز کرده و مدام  خود را وزن کنید. پس ترازو را کنار بگذارید.در عوض به روی پیام های بدن و مدیریت افکار خود درجهت کاهش وزن،  تمرکز کنید .یعنی احساسات و افکارتان را طوری تنظیم کنید که در حال تجربه لاغری هستید و مثلا لباس هایی که برای زمان لاغریتان در نظر گرفته اید را بر تن خود تصور کنید.

رنج روانی ناشی از اضافه وزن و چاقیتان را تخلیه کنید

با بیان ماجرای چاقی خود و رنجی که از چاق بودن خود می کشید، خود را از بار فشار روانی وارد بر خود، رها کنید. بدین منظور می توانید با دوستی صمیمی صحبت کنید .شرم از بدن، یکی از موانع ذهنی بزرگ بر سر راه کاهش وزن می باشد که بایستی پیش از رژیم گرفتن آنرا پشت سر بگذارید. رنجی که از چاقی برده اید  و دغدغه ای که از کاهش وزن و رژّیم گرفتن دارید را بیان کنید.

حتی اگر می توانید بیشتر و بیشتر و نزد افراد زیادی، در این باره صحبت کنید تا تمام شرم شما از بدنتان تمام شود و ذهنتان از این مانع رها شود. با بدنتان در صلح قرار می گیرید، با غذا آشتی می کنید و روزهای جنگ با خورد و خوراک، تمام می شوند چون شما دیکر با بدنتان چاقی و مسایل پیرامونش در جنگ نبوده و در پذیرش آنها  هستید. بیان داستان چاقی جسمتان، نقطه عطفی برای تغییر دادن زندگیتان می شود. شجاعت پیدا می کنید تا برای سلامت جسم خود فدم بردارید

 افکار ذهنیتان را بازسازی کنید

با توجه به اینکه مدیریت روان در جهت کاهش وزن، تماما با مدیریت افکار مرتبط است نیاز دارید که عبارات تاکیدی مخصوص به خود داشته باشید. پیشنهاد می کنیم که با عبارات خوددوستی و عشق به خود شروع کنید.

ورزش کنید با قصد اینکه احساس خوبی داشته باشید نه ظاهر خوب

باشگاه رفتن و انجام حرکات ورزشی  را صرفا به قصد خلاصی از اضافه وزن انجام ندهید بلکه به خاطر پیشگیری از بیماریها و سلامتی بیشتر که به شما احساس خوبی خواهد بخشید، به ورزش بپردازید.

ثبت احساسات ناشی از خوردن

احساسات ناشی از خوردن را برای خود یادداشت کنید

چنانچه به راستی از چاقی خسته شده اید و معضل زندگیتان شده، احساسات خود را در رابطه با  غدا خوردن ثبت کنید . احساس خود از هر ماده غذایی که می خورید را یادداشت کنید و این کار را ادامه دهید. همچنین احساس خود را قبل از غذا خوردن هم ثبت کنید. اگرچه کاری کسالت بار است اما برای رسیدن به خودآگاهی نسبت به احساساتی که شما را به سمت پرخوری سوق می دهد ضروریست. یادداشت احساسات و آگاه شدن به آنها ، مقاومت ذهن در برابر رژیم گرفتن شما  در کاهش وزن را، به تعادل می رساند.

از دوستانی که فقط ذهنیت کاهش وزن دارند دوری کنید

اطراف خود را با کسانی پر کنید که قصد دارید شبیهشان باشید. شما تبدیل به کسانی می شوید که پیرامون شما را فرا گرفته اند.بنابراین اگر تمام مدت با دوستانی وقت می گذرانید که چاق هستند و فقط برای کاهش وزن، ذهن خود را برنامه ریزی های گوناگون می کنند و از این برنامه به برنامه بعدی می پردازند و دریغ از کاهش وزن حقیقی، شما هم درگیر ذهنی می شوید که کاهش وزن دغدغه اش خواهد بود. از آنها خداحافظی کنید و خود را نجات دهید.

حتما مطالعه کنید:رژیم غذایی نادرست و اثرات مخرب آن

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *