درمان طبیعی برای بیماری کبد چرب، فارغ از این که با مصرف الکل عارض شده باشد یا خیر، این است که به دنبال غذاهای مناسب کبد چرب بوده و از تمرینات ورزشی و رژیم های تغذیه ای بهره مند شوید.

بهترین غذاهای مناسب کبد چرب

به طور کلی غذاهایی که با آسیب سلولی مبارزه می کنند، بدن شما را برای استفاده از انسولین مهیاتر می سازند. البته از آن جایی که ساختار بدن هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است، شما باید حتما با پزشک خود در خصوص برنامه غذایی صحیح، مشاوره نمایید و دستور العمل قطعی را از وی دریافت کنید.

حتما بخوانید: درمان خانگی کبد چرب

رژیم مدیترانه ای

اگر چه در اصل این رژیم برای افراد مبتلا به چربی کبد طراحی نشده است، اما سبک ترکیبی آن (شامل چربی های سالم، آنتی اکسیدان ها و کربوهیدرات های پیچیده) به کاهش چربی در کبد کمک می کند. مواردی از جمله ماهی، میوه، دانه ها، آجیل، روغن زیتون و سبزیجات در این رژیم گنجانده می شوند.

غذاهای مناسب کبد چرب

چربی های سالم از غذاهای مناسب کبد چرب

سلول های شما از گلوکز استفاده می کنند تا انرژی مورد نیاز تامین گردد. هورمون انسولین کمک می کند تا گلوکز از غذای هضم شده به سلول های شما منتقل شده و به انرژی تبدیل گردد.

افرادی که به بیماری کبد چرب مبتلا هستند، عموما در مقابل انسولین مقاومت دارند. بدن آن ها انسولین تولید می کند، اما این انسولین به خوبی وظیفه ی خود را به انجام نمی رساند. گلوکز در خون بالا رفته و کبد مقدار اضافی آن را به چربی تبدیل می سازد. برخی از چربی های خوب در رژیم غذایی شما می توانند حساسیت به انسولین را در بدنتان بهبود ببخشند.

به این شکل سلول های شما می توانند گلوکز را دریافت کرده و آن را به مصرف برسانند؛ بنابر این کبد نیازی به ساخت و ذخیره ی چربی نخواهد داشت.

اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی، روغن ماهی، روغن های گیاهی، آجیل به ویژه گردو، دانه های کتان، روغن کتان و برگ سبزیجات یافت می شوند. چربی های غیراشباع نیز در منابع گیاهی مانند زیتون، آجیل و آووکادو فراوان هستند. برای این که بدن شما چربی های اشباع شده کمتری دریافت کند، باید گوشت قرمز و محصولات لبنیاتی پرچرب کمتری مصرف نمایید.

غذاهای مناسب کبد چرب

آنتی اکسیدان ها از غذاهای مناسب کبد چرب

یکی دیگر از دلایل افزایش چربی این است که سلول های کبدی با عدم تجزیه درست مواد غذایی، آسیب می بینند. میوه ها (به ویژه انواع توت ها)، سبزیجات و برخی دیگر از غذاهای دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی می توانند سلول ها را از این آسیب ها محافظت کنند.

به علاوه بعضی از مطالعات نشان می دهد که ویتامین E نیز در درمان بیماری کبد چرب کمک می کند.

سایر تحقیقات نشان می دهد که بهبود بیماری کبد چرب با مصرف ویتامین E به همراه ویتامین C و داروهای کاهنده کلسترول، میسر می گردد.

غذاهای مناسب کبد چرب

دانه های آفتابگردان و بادام منابع خوبی از ویتامین E هستند. البته دانشمندان در حال مطالعه روی سایر منابع غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها هستند، تا ببیند که این مواد غذایی نیز تا چه حد می توانند برای کبد مفید باشند. این مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها، شامل موارد زیر هستند:

– قهوه به کاهش وزن، مقاومت به انسولین و التهاب ارتباط داشته و به آن ها کمک می کند. به علاوه قهوه می تواند شما را از بیماری های قلبی و سایر بیماری های کبدی محافظت نماید.

– سیر خام می تواند مقاومت به انسولین را بهبود بخشد و به بدن کمک کند تا چربی ها را دفع کرده و از بین ببرد.

– چای سبز نیز یکی دیگر از منابع غذایی حاوی آنتی اکسیدان است که به کاهش وزن و رفع مقاومت به انسولین کمک می نماید.

غذاهای مناسب کبد چرب

– توت Goji که اغلب در طب چینی مورد استفاده قرار می گیرد، نیز در کاهش چربی ها و کاهش وزن موثر واقع می گردد.

– رزوراترول که از پوست انگور قرمز حاصل می شود، می تواند به کنترل التهابات کمک نماید.

– سلنیوم در آجیل، ماهی تن و صدف به میزان فراوان موجود است و از منابع غنی آنتی اکسیدان به حساب می آید.
قبل از مصرف مکمل ها، حتما با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما ممکن است نحوه ی مصرف این مواد غذایی و داروهایتان را تغییر داده و یا توصیه های جدی در ارتباط با آن ها داشته باشد.

انتخاب کربوهیدرات مناسب

مصرف زیاد شکر باعث می شود که کبد شما بلافاصله آن را به چربی تبدیل سازد. به همین دلیل یابد از آب نبات ها، نوشابه ها قندی و سایر مواد غذایی دارای قند و شکر اجتناب نمایید. بهتر است به جای این ها، به سراغ مواد طبیعی مانند میوه ها بروید.

به یاد داشته باشید که کربوهیدرات های پیچیده، به ویژه آن هایی که دارای فیبر بالایی هستند، ایمن تر می باشند. این ها می توانند به افزایش حساسیت به انسولین و کاهش کلسترول خون کمک کنند.

بهترین کربوهیدرات ها شامل دانه های کامل مانند لوبیا، عدس و سبزیجات نشاسته ای هستند.

غذاهای مناسب کبد چرب

دیگر مواد مغذی مهم

سطح پایین ویتامین D، ممکن است به بیماری شدید کبد چرب مرتبط باشد. (ویتامین D هنگام قرار گرفتن زیر نور خورشید، در بدن شما ساخته خواهد شد.)
در حال حاضر برخی از محصولات لبنی با ویتامین D افزوده عرضه می شوند که می توانید با مصرف آن ها، مقداری از ویتامین D مورد نیاز بدن خود را به دست بیاورید.

همچنین یک مطالعه ی چینی ارتباط بین سطح پایین پتاسیم و بیماری کبد چرب غیرالکلی را ثابت کرده است. منابع پتاسیم از جمله ماهی کاد، سالمون، ساردین و … هستند. همین طور در سبزیجاتی چون بروکلی، نخود فرنگی، سیب زمینی شیرین و میوه های از جمله موز، کیوی و زردآلو به میزان کافی پتاسیم وجود دارد. مواد غذایی لبنی چون شیر و ماست نیز دارای پتاسیم هستند.

مطالعات حاکی از آن هستند که بتائین موجود در مواد غذایی چون گندم و میگو نیز به محافظت از کبد در مقابل چرب شدن، کمک می کنند.

اجتناب از مصرف الکل

در صورتی که کمترین حد از بیماری کبد چرب را نیز دارا هستید، باید به طور کلی از نوشیدن الکل اجتناب نمایید. نوشیدن الکل می تواند آسیب جدی تری به کبد رسانده و آن را به وضعیت بدتری دچار سازد.

منبع: webmd

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *