تربیت فرزندان برای مشاغل آینده چیزیست که می بایست از سال های ابتدایی زندگی کودک به آن بیندیشیم. به عنوان والدین، ما برای فرزندانمان چیزهای زیادی از جمله سلامت، شادی و آینده مالی امن می خواهیم و آرزو می کنیم. با وجود آنکه، با پیشرفت تکنولوژی، هزاران شغل به وسیله ماشین آلات و هوش مصنوعی تهدید می شوند و باید بدانیم که چگونه باید آن ها را برای آینده ی شغلی نامعلوم آماده کنیم.

بیشتر بخوانید با مقاله کسب و کار خانگی و چگونگی راه اندازی + بررسی انواع آن

حقیقت ساده اینست که برخی از حرفه هایی که کودکان ما ممکن است در آینده دنبال کنند، حتی هنوز به وجود نیامده اند. پس چگونه باید فرزندان خود را با افرادی مواجه کنیم که این شغل ها را دارند؟ چگونه تجربه های لازم را برای تربیت فرزندانمان برای آینده شغلی کسب کنیم؟ اما با این وجود، می توان با کمی مطالعه و توجه به استعدادهای فرزندانمان، آن ها را برای آینده شغلی حتی نامعلوم آماده کنیم.

نکات مهم درباره ی تربیت فرزندان برای مشاغل آینده
نکات مهم درباره ی تربیت فرزندان برای مشاغل آینده

کودک و یا فرزند شما برای فکر کردن به آینده ی شغلی خود چه سنی دارد؟ اگر شما جز والدینی محسوب می شوید که دانش آموزان ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان دارید، احتمالا انتخاب شغل آینده فرزندان شما دغدغه ای بزرگ خواهد بود. در این زمان از زندگی، شاید درگیری ذهنی شما و فرزندتان بیشتر حول محور نمره ها، دوستان، ورزش و علاقه مندی های او می چرخد. در حالی که شما می بایست به موارد دیگری نیز فکر کنید که بخش مهم زندگی کاری آنان را در بر می گیرد.

در حالی که دانش آموزان بزرگتر هنوز آماده ی پذیرش شغل نیستند، به نفع کودکان شما خواهد بود که ذهن آن ها را نسبت به شغل آینده ی آن ها، باز کنید و راه هایی را به آن ها نشان دهید که می توانند شغل ایده آل خود را انتخاب کنند. شاید فکر کردن درباره ی آینده شغلی فرزندان آن هم در سنین کم، چندان منطقی به نظر نرسد، اما درست در سال های ابتدایی زندگی اوست که می توانید بسیاری از استعدادهایش را کشف کرده و نسبت به تقویت آن ها با توجه به تمایل آن ها، اقدام کنید.

خوب است بدانید راه صحیح برای انجام این کار، می تواند به دانش آموزان کمک کند تا اسطوره های برنامه ریزی که تا امروز حرفه ای می نمودند و می توانند آنها را در جهت اشتباه راهنمایی کنند، را از بین ببرند.

در ارتباط با تربیت کودکان برای مشاغل آینده چه کنیم؟

کودکان تنها با تعداد کمی از مشاغل آشنا هستند؛ دکتر، دندانپزشک، آموزگار، آتش نشان، پلیس و هر آنچه که والدین و آشنایان شان با آن ها سر و کار دارند. برخی ها نیز از قوه ی تخیل خود استفاده می کنند و مشاغلی برای خود می سازند که شاید در آینده همان شغل های نامعلوم باشد!

آشنایی با سایر مشاغل، می تواند طیف انتخاب کودکان را گسترش دهد و احتمال این که آنها بتوانند شغل هایی را پیدا کنند که مناسب شان است، را افزایش دهد. همچنین گاهی فرزندان می توانند خلاهایی را با تصورات خود حس کنند و شغلی را در ذهن خود پرورش دهند. با این کار از آن ها خالق های مشاغل آینده را می سازید.

با نزدیک شدن زمان نیاز برای آماده شدن برای انتخاب یک شغل در آینده، آنها می توانند انتخاب های خود را محدود کنند و حتی در دوره دبیرستان دوره های مربوطه را برای تقویت استعدادها و کسب اطلاعات بیشتر، شروع کنند.

نکات مهم درباره ی تربیت فرزندان برای مشاغل آینده
نکات مهم درباره ی تربیت فرزندان برای مشاغل آینده

چگونه می توانید به کودکانتان برای اکتشاف شغل خود کمک کنید؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید که برخی از والدین از همان بدو تولد نگران تربیت فرزندان برای آینده شغلی شان هستند. راه های زیر به شما کمک خواهد کرد تا دغدغه های خود را کاهش دهید:

از شغل های مختلف برای آن ها بخوانید:

شما می توانید اطلاعات مختلف هر شغل را به صورت آنلاین جست و جو کنید و درباره ی شغل های مختلف برایشان کتاب بخوانید. هنگامی که فرزندان شما به شغلی خاص علاقه مند شدند، او را تشویق کنید تا بیشتر درباره ی آن تحقیق کنند.

با افرادی که به شغل های مختلف مشغولند، صحبت کنید:

هنگامی که با افراد شاغل در موقعیت های کاری مختلف صحبت می کنید، می توانید تمام اطلاعات درباره ی آن چه که نیاز دارید، را دریابید و فرزندان خود را برای فعالیت آینده در آن شغل آماده کنید.

شبکه خود را انتخاب کنید:

هنگامی که فرزندتان علاقه مند به یادگیری یک حرفه خاص می شوند، او را به یک شبکه حرفه ای متصل کنید تا بتواند با افراد مختلف در ارتباط باشد که با او صحبت کنند.

از کودکان خود محافظت کنید:

رسانه های اجتماعی باعث می شوند ارتباط با غریبه هایی که مایل به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد حرفه های خود هستند، آسان شود. برخی از اطلاعات ممکن است واقعی نباشند و کودکان شما به مسیرهای نادرستی هدایت شوند. فرزندتان را در هر جلسه ای که آنان با شخصی با تلفن یا از طریق چت تصویری درباره ی کار مذاکره می کنند، همراهی کنید. خط مشیتان را تعیین کنید و به آن ها بگویید باید مکاتبات آن ها را کنترل کنید.

به فرزندانتان کمک کنید که خودشان را به خوبی بشناسند:

هنگامی که دانش آموز به دوره های دبیرستان خود می رسد، او باید بتواند خود را ارزیابی کند تا منافع، ارزش ها، شخصیت و توانایی های خویش را بیابد. انجام این کار زودتر از این زمان لازم نیست. اما، شما می توانید کمک کنید تا او در سال های اولیه، تفکر در مورد این صفات را بیاموزد و در مورد چگونگی تأثیر این صفات بر تصمیمات مرتبط با حرفه آینده فکر کند.

نظرات خود را برای خودتان نگه دارید:

فرزند شما ممکن است علاقمند به حرفه ای باشد که فکر می کنید برای او مناسب نیست. گاهی ممکن است حق با شما باشد یا در برخی موارد شاید به اندازه کافی در مورد شغل خاصی اطلاعات در اختیار ندارید. پس لازم است برخی تحقیقات را با هم انجام دهید. شما در این راه ممکن است موارد زیادی یاد بگیرید و فرزند شما قطعا نیز فراخواهد گرفت.

راه های دیگر برای  تربیت فرزندان برای مشاغل آینده

بهترین روش تربیت فرزندان برای مشاغل آینده این است که مسیری را پیش روی آنان قرار دهید که ربات ها و هوش مصنوعی نمی توانند جای آن ها را بگیرند. قدرت تجزیه و تحلیل آن ها را افزایش دهید، ریاضیات به آن ها بیاموزید، از کودکی آن ها را با کدنویسی ها آشنا کنید و ارتباطات آنان را افزایش دهید.

یکی دیگر از راه ها برای آماده کردن فرزندان برای آینده شغلی این است که با فرزند خود به تماشای کسی که در حال انجام این کار است، بنشینید. سایه شغلی فرصتی برای کودکان یا نوجوان شما را فراهم می کند تا نگاهی دقیق به حرفه ای داشته باشند که در آن فرد روزانه چند ساعت با آن سر و کار دارد. همچنین با این کار می توانید ایده های شغلی جدیدی را به ذهن آن ها روانه کنید.

شما باید از هر فرصتی استفاده کنید تا فرزندان خود را به مکان های فعالی ببرید که افراد مشغول فعالیت به شغل های مورد نظر آن ها هستند. با این کار شور و اشتیاق فرزندان خود را بالاتر می برید و از سویی مواردی را به آن ها نشان می دهید که هرگز درباره ی آن ها نه دیده اند و نه شنیده اند. باور داشته باشید که با قراردادن فرزندان در این موقعیت ها، جرقه های زیادی را در ذهن آن ها پدید می آورید که می توانند مشاغل آینده را بسازند.

روزهایی برای بزرگداشت برخی از مشاغل در نظر گرفته شده اند و برنامه های ویژه ای برای آشنایی بیشتر با این شغل ها ترتیب می دهند. حتی فضاهایی برای آشنایی با مشاغل برای کودکان ساخته شده تا فرزندان بتوانند از سنین کم با این مشاغل آشنا شوند. می توانید با بهره گیری از این روزها و مکان ها، به فرزند خود کمک کنید و او را در تربیت فرزندان برای مشاغل آینده یاری نمایید.

همان طور که خواندید، تربیت فرزندان برای مشاغل آینده و در کل آینده شغلی گرچه موضوع مهمی است اما می تواند با اقدامات زود هنگام، بررسی های لازم و تقویت استعدادهای کودک، به راحتی صورت پذیرد و آینده شغلی آن ها تا حد زیادی تضمین شود.

منبع: thebalancecareers

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *