در مورد بیشتر مردم، استرس به روی وزن آنها تاثیر می گذارد. این تاثیرگذاری از فردی به فرد دیگر و از موقعیتی به موقعیت دیگر به شکل کاهش یا افزایش وزن خود را نشان می دهد.گاهی استرس ما را به سمت کم خوری و انتخاب مواد غذایی بی خاصیت سوق می دهد. با خواندن مطلبی که برای شما تهیه کرده ایم متوجه چگونگی کارکرد استرس بر بدن و تاثیرش در نوسانات وزن خواهید شد تا بهتر بتوانید وزنتان را به هنگام تجربه استرس مدیریت کنید:

استرس و کاهش وزن

نشانه هایی که کاهش وزن شما را مرتبط با استرس اعلام می کنند

با توجه به تاثیرات مخرب گوناگونی که استرس بر بدن شما می گذارد، در کنار کاهش وزن با مشاهده نشانه هایی شبیه به این نشانه ها، می توانید کاهش وزن خود را مرتبط با استرس در نظر بگیرید
سردرد، سوءهاضمه، درد بدن، انقباض ماهیچه و عضله، تغییرات خلقی، خستگی، خواب آلودگی یا عدم سرحالی، ضعف حافظه کوتاه مدت، افزایش ضربان قلب و کاهش میل جنسی

کاهش وزن چطور اتفاق می افتد

زمانی که با استرس دست و پنجه نرم می کنید رفتارهای غیر معمول و نا متداولی از خود بروز می دهید مانند کار بیش از حد تا زمان صرف شام یا بیدار ماندن تا پاسی از شب. عملکردهایی از این دست، واکنش درونی شما نسبت به استرس را از حالت تعادل خارج کرده و به شکلی نادرست تنظیم می کند.

واکنش طبیعی گریز یا مقابله در بدن شما فرایند سوخت وساز بدنتان را تشدید می کند

زمانی که استرس را تجربه می کنید بدن شما واکنش گریز یا مقابله را از خود نشان خواهد داد که واکنشی تند به استرس شماست. این واکنش به بدنتان اعلام خطر می کند. بدنتان خود را آماده ترشح هورمون هایی مانند آدرنالین و کورتیزول می کند که آدرنالین بدن شما را در حالت آماده باش برای فعالیت بیشتر قرار می دهد در حالی که اشتهایتان را کم می کند.کورتیزول هم از رخ دادن عملکردهای غیر ضروری در بدن جلوگیری می کند که به این ترتیب سیستم ایمنی، گوارشی و تناسلی شما همگی واکنش های غیرمعمول را تجربه می کنند.

تحریک پذیری زیاد موجب زخم معده و ناراحتی های مشابه می شود

بدن به هنگام ابراز واکنش گریز یا مقابله، فرایند گوارش را کند می کند تا بر نحوه واکنش به شرایط پیش آمده تمرکز کند که این امر موجب ناراحتی های معده نظیر زخم معده ، درد معده ،اسهال، یبوست یا ترش کردگی خواهد شد. این تغییرات گوارشی موجب کاهش اشتهای شما و کم خوری و در نتیجه کاهش وزنتان می شود.

میل به غدا خوردن

میل به غدا خوردن نخواهید داشت

قدرت مخرب استرس می تواند به حدی برسد که شما را از فکر کردن به هر موضوعی غافل کند. طوری که عادات غذایی شما را تحت تاثیر قرار داده و حس گرسنگی را در شما کور کند یا به قدری ذهنتان آشفته شود که غذا خوردن را فراموش کنید و در نتیجه وزن کم کنید.

استرس زیاد یا بلند مدت توان بدن شما در جذب مواد غذایی را کم می کند

در زمان تجربه استرس، بدن شما تجزیه مواد غذایی را به گونه متفاوتی انجام می دهد. استرس عصب هایی را در بدن تحت تاثیر قرار می دهد که به روی چگونگی هضم، جذب و گوارش مواد غذایی مصرفی تاثیر گذاشته ، سوخت و ساز بدن متفاوت شده و التهابات پیش آمده جذب مواد مغذی را کم کرده و در نتیجه کاهش وزن اتفاق می افتد.

فعالیت های ناشی از استرس و عصبانیت موجب کالری سوزی در بدن می شود

برخی افراد به هنگام تجربه استرس مشغول فعالیت شده و خود را غرق در انجام کارهای گوناگون می کنند. اگرچه فعالیت بدنی با تولید آندروفین در بدن استرس را کاهش می دهد اما فعالیت بیش از اندازه هم به کاهش وزن منجر می شود.

مختل شدن خواب

مختل شدن خواب به تولید کورتیزول می انجامد

استرس، به خواب رفتن و تجربه خواب کافی و عمیق را مختل می کند. کمبود خواب یا خواب بی کیفیت به خستگی و روحیه متزلزل می انجامد که این آشفتگی ها تولید و ترشح هورمون کورتیزول را رقم می زنند که بر چگونگی سوخت و ساز بدن تاثیر گذاشته که عادات غذایی هم تحت تاثیر قرار گرفته و می تواند به کاهش اشتها منجر شود.

چه زمان کاهش وزن می تواند خطرناک محسوب شود

اگرچه کم کردن مقدار کمی از وزن جای نگرانی ندارد اما کاهش وزن ناخواسته یا ناگهانی عوارضی را در بدن به همراه خواهد داشت. بطور مثال چنانچه 5 درصد یا مقدار بیشتری از کل وزن خود را در طول 6ماه تا یکسال از دست داده اید بهتر است مشاوره پزشکی دریافت کنید.

حتما مطالعه کنید:زندگی سالم و رهنمودهای آن

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *