مراحل زیادی برای کاهش وزن وجود دارد که پیش از اقدام برای طی کردن آنها، لازم است از اضافه وزن و میزان چاقی خود مطمئن شویم. بنابراین برای هرچه بهتر طی شدن مسیر کاهش وزن با انتخاب صحیح مراحل و اقدامات لازم و گرفتن تصمیمات مناسب، می توانید رهنمودهای ما را دنبال کنید:

با پزشک خود مشورت کنید

پزشک شما بهترین راهنمای شماست که بدانید چقدر اضافه وزن دارید و چه مقدار کاهش وزن لازم دارید و این لاغری در چه مدت زمان بایستی صورت بگیرد. زیرا ممکن است کاهش وزنی که خود سرانه در پیش می گیرید سلامتی شما را تحت تاثیر قرار دهد و با سبک زندگیتان مطابقت نداشته باشد.به پزشک خود دلیل و انگیزه تان از کاهش وزن را در میان گذارید. به این ترتیب تعیین وزن مطلوب شما بر اساس شرایطی که دارید، به عبارتی تناسب مورد نیاز بین قد و وزنی که باید داشته باشید انجام خواهد شد.

سبک زندگی و خواسته های شما در تصمیمات کاهش وزن

اگرچه بهترین حالت برای رسیدن به وزن ایده ال اینست که بین قد و وزن شما طبق استاندارد ، تناسب وجود داشته باشید اما لازم است احساسی که با وزن مورد نظر نسبت به خود خواهید داشت و نیز آنچه جدا از وزن موردنظر در مورد خود می پسندید را هم در نظر بگیرید. برای توضیح بیشتر لازم است بگوییم که باید بررسی کنید که تا چه اندازه احساس سلامتی می کنید ؟ آیا انجام تمام کارهای روزمره برایتان راحت است یا اینکه برای انجامشان مدام در حال تقلا و تحمل فشار هستید ؟ سایز قسمت های مختلف بدنتان را و لباس هایی که با این سایز استفاده می کنید را با سایزی که خواهید شد و لباس هایی که استفاده خواهید کرد برای خود مجسم کنید . با کدامیک حال بهتری دارید ؟رژیم غذایی و ورزش هایی که لازم است در برنامه روزانه خود جهت کاهش وزن بگنجانید را بررسی کنید که آیا مطابق با توانمندی شما هست ؟ آیا می توانید در بلند مدت این سبک تغذیه و ورزش را داشته باشید یا اینکه شما فرد مناسبی برای بکار گیری روش های لاغری سرعتی هستید ؟ ممکن است رژیم های سرعتی و انجام ورزش های سخت، شما را از فرایند کاهش وزن دلزده کرده و نتیجه معکوس بگیرید در حالیکه یک رژیم غذایی ساده تر و تعیین زمان بیشتر برای کاهش وزن، پیامد مثبت تری برایتان داشته باشد.

تنظیم برنامه بلند مدت و تدریجی برای حفظ تناسب اندام

فارغ از مقدار وزنی که بایستی کم کنید، برای بلند مدت و به شکلی پیوسته هم باید برنامه حفظ تناسب اندام را برای خود در نظر بگیرید. نتایج بیشتر مطالعات نشان می دهد که رسیدن به وزن ایده ال طی یک برنامه بلندمدت و تدریجی، اصولی تر و ثابت اتفاق می افتد و حفظ این وزن مطلوب هم با برخورداری از یک برنامه همیشگی که بخشی از سبک زندگی دائمی شما شود، راحت تر خواهد بود.

برای کاهش وزن خود زمان مشخص کنید

بیشتر افراد برای مناسبت های خاص مانند مراسم عروسی یا شرکت در یک ویژه برنامه، به دنبال کاهش وزن هستند. در واقع سرعت لاغرشدن شما را مدت زمانی که برای آن در نظر می گیرید تعیین می کند. بنابراین برای اینکه به هدف لاغری خود برسید بایستی برای آن مدت زمان تعیین کنید. وزن نهایی مورد نظر را در تاریخ نهایی مشخص کرده و در ادامه کاهش وزن را با زمان بندی مشخص برای هر مرحله، معلوم کنید. مثلا اگر وزن نهایی را برای سه ماه آینده در نظر گرفته اید کاهش وزن را برای هر هفته تعیین کرده و پیش بروید تا به سه ماه برسید.

مقدار کالری مصرفی خود را محاسبه کنید

برای دنبال کردن دقیق مسیر کاهش وزنتان، خوب است که روزانه محدودیتی برای دریافت کالری مورد نیاز خود در نظر بگیرید. برای اینکه در این کار منظم تر عمل کنید می توانید کالری هر ماده غذایی که مصرف می کنید را یادداشت کنید تا در طول روز متوجه چگونگی روند دریافت کالریتان باشید.

مکمل های جایگزین در تغذیه

غذاها و مکمل های جایگزین در تصمیمات کاهش وزن خود داشته باشید

با توجه به کم کردن کالری ورودی به بدنتان و کاهش مصرف برخی مواد غذایی نیاز است که تامین ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن خود را به شکلی جایگزین انجام دهید. می توانید از خوراکیهایی با خواص مشابه اما کالری کمتر یا مکمل های خوراکی که پزشکتان تجویز کرده استفاده کنید. اینگونه خوراکیهای جایگزین یا مکمل های غذایی تمام مواد مورد نیاز بدنتان را به شما می دهند و وزن شما را تغییر نمی دهند . اما حتما بایستی طبق برنامه تنظیم شده از سوی پزشک و مشاور شما استفاده شوند تا عوارضی بر سلامی شما نداشته باشند.در واقع انتخاب این خوراکیها و مکمل ها بایسیتی هماهنگ با سبک زندگی و شرایط فردی شما صورت گیرد.
فارغ از روشی که برای کاهش وزن خود در نظر می گیرید همیشه هدف نهایی خود را بر کاهش وزنی آرام و محتاطانه، قرار دهید. مشورت با پزشک و مشاور تغذیه را حتما در دستور کار خود قرار دهید تا با رسیدن به یک سبک زندگی سالم، بتوانید وزن مطلوبی که پیدا می کنید را برای همیشه حفظ کنید.

حتما مطالعه کنید:اشتباهات رایجی که افراد در زمان کاهش وزن مرتکب می شوند

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *