نظر به فشردگی برنامه های کاری و شخصی افراد در سبک زندگی های امروزی، دانستن راهکارهایی که به افراد کمک کند تا میان زندگی شخصی و شغلی خود تعادل ایجاد کنند، می تواند بسیار کاربردی و مفید باشد.

نقاط قوت خود را پرورش دهید

نیازی نیست برای ایده ال بودن در همه چیز تقلا کنید و بخواهید با همه رقابت داشته باشید.به روی نقاط قوت خود تکیه و تمرکز کنید و بقیه موارد را رها کنید. مثلا اگر در حسابداری و گرافیک، خود را خیلی توانمند نمی بینید وقتتان را برای  این موارد تلف نکنید. انرژی و زمان خود را برای هرچه بهتر کردن توانمندیها و نقاط قوت خود بکار گیرید.

زمان خود  را  اولویت بندی کنید

ممکن است در طول روز، 50 فعالیت را در لیست کارهای روزمره خود داشته باشید.بنابراین لازم است که آنها را به چهار بخش تقسیم کنید که  بتوانید بهترین استفاده را از زمان خود برده و به همه کارهایتان هم برسید . اولویت بندی شما می تواند  به شرح زیر باشد: فوری و مهم، مهم اما نه فوری، فوری اما نه مهم،  نه مهم نه فوری

بهترین زمان کارایی خود را شناسایی کنید  

آیا فرد سحرخیزی هستید ؟ اگر جوابتان مثبت است بهتر است که کارهای دشوار و فعالیت هایی که نیازمند تمرکز بالا هستند را صبح ها انجام دهید. در واقع انجام کارهای پیچیده، ضروری و زمان بر خود را برای ساعات پایانی روز نگه ندارید و برعکس اگر فردی هستید که صبح ها خیلی سرحال نیستید انجام اینگونه کارها را با تاخیر در شروع روز، عملی کنید و به زندگی شخصی و شغلی خود تعادل بخشید.

زمانی را تنها به خودتان اختصاص دهید

زمانی که صحبت از مسایل مربوط به خود می شود اینگونه برداشت می شود که بایستی خود را سرگرم فعالیت های کاری و روزمرگی ها کرد. اما چنانچه در این میان زمانی را برای شخص خود در نظر نگیرید یعنی اینکه برای زندگی شخصی خود کاری نکرده اید. به عبارتی، بایستی زمان هایی را برای بودن با خانواده  و رسیدگی به مسایل کاملا شخصی خود نظیر سلامتیتان هم در نظر بگیرید. در غیر اینصورت تمام کارهایی که می کنید چندان موثر واقع نمی شوند.

زمان کاری

زمان کاری مشخص  تعیین کنید و در آن زمان فقط به کارتان مشغول باشید

زمان های کاری مشخص داشته باشید تا بتوانید تمام قوا و تمرکز خود را در آن زمان معلوم برای انجام کارتان اختصاص دهید.در غیر اینصورت ممکن است بدون اینکه متوجه باشید کل روز را به کار مشغول شوید .

حتما مطالعه کنید :اعتماد به نفس لازم برای گرفتن یک شغل + بررسی تکنیک های آن

علاقه مندیهای خود را دنبال کنید

جدا از فعالیت های شغلی، برای پرداختن به علاقه مندیهایتان هم زمان در نظر بگیرید. برای هر آنچه دوست دارید زمان کافی اختصاص دهید تا تمام علاقه مندیهای خود را تجربه کنید. انجام کارهای مورد علاقه، انرژی دوباره ای به شما می بخشد و شما را سرخوش می کند. خلاقیت شما را تقویت می کند که می توانید از این مهارت در زمینه های شغلی خود هم استفاده کنید.

ذهن خود را بازسازی کنید

ذهن خود را بازسازی کنید

هنگامیکه ترس، شک و دودلی و اضطراب را تجربه می کنید برای بهبود عملکرد ذهنتان، می توانید دست به کارهایی  نظیر مراقبه و کتاب خواندن، بزنید. همچنین می توانید  با سپری کردن زمان در کنار یک دوست و همراه خوب ،در چنین شرایطی به خودتان کمک کنید که آرام شده و شارژ شوید.

واقع گرا باشید

در پایان هر روز کاری، کمی خود را ارزیابی کنید .از خود بپرسید که کدامیک از عملکردهایتان سازنده و کدامیک غیر سازنده بوده و چطور می توان موارد غیر سازنده را به شکلی صحیح بازسازی کرد. برای تغییر عملکردهای نادرست خود برنامه ریزی کرده و در این باره به هر منبع معتبر و مفید  قابل استفاده ای، خود را متصل کنید .

ورزش کردن را به شکل اجبار برای خود درآورید

کنسل کردن رفتن به باشگاه، پیاده روی های عصرانه  و شرکت در کلاسهای یوگا به دلیل رسیدگی به فعالیت های شغلی می تواند به راحتی صورت گیرد مگر اینکه متوجه شده و باور داشته باشید که ورزش کردن به اندازه  شغل و کسب درآمد، برای زندگی شما لازم است. یک جسم سالم به منزله برخورداری  از ذهنی قوی و باز است که به معنای توانمندی شما در انجام  موفق کارهایتان و سرعت بخشیدن به فعالیت هایتان می باشد.

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *