امروزه برای برخورداری از بسیاری امکانات  و شرایط مساعد زندگی، بیش از هر زمان دیگر نیاز به رفاه مالی احساس می شود . به همین منظور فرا گرفتن راهکارهایی که بتواند ما را در پس انداز کردن پول هایمان کمک کند بسیار حائز اهمیت می باشد. در اینجا مجموعه راهکارهای ساده ای را به شما معرفی می کنیم که قدم به قدم شما را به هدفتان در ذخیره نقدینگی،  یاری خواهد داد :

یادداشت کنید

مخارج خود را یادداشت کنید

اولین قدم برای پس انداز کردن پولتان این است که میزان مخارج خود را متوجه شوید .به همین منظور حساب تمام خرج هایی که می کنید، از قهوه ای که می نوشید تا خرید مایحتاج خانه و پرداخت قبوض مختلف را بنویسید. با جمع آوری این اطلاعات، می توانید هزینه های خود را دسته بندی کنید تا دقیقا بدانید که هر یک از موارد، چه میزان از سرمایه مالی شما را به خود اختصاص می دهند .

برای مخارج خود بودجه مشخص در نظر بگیرید

زمانیکه مقدار هزینه ماهانه خود را متوجه شدید می توانید بر اساس آن بودجه ای را جهت پرداختن این مقدار هزینه تعیین کنید. میزان بودجه مورد نظر بایستی هماهنگ با درآمد ماهانه و میزان نقدینگی موجود شما باشد. به این ترتیب می توانید مخارج خود را مدیریت کرده  و از ولخرجی کردن دور بمانید. در کنار مخارج ثابت ماهانه خود، به هزینه هایی که بطور منظم اما نه هرماه بایستی پرداخت شوند مانند بیمه ماشین خود هم توجه کنید. در این باره می توانید از افرادی که شرایط مالی و هزینه های مشابه شما را دارند هم راهنمایی بگیرید تا با استفاده از تجربه آنها خلاقیت بیشتری در این زمینه  بکار بگیرید.

برای پس انداز پولتان برنامه ریزی داشته باشید

حال که بودجه مربوط به مخارجتان معلوم شد می توانید بخشی  از  پس انداز خود را هم در این برنامه دخل و خرج بگنجانید. سعی کنید که 10 تا 15 درصد بودجه مورد نظر را پس انداز کنید. چنانچه هزینه های شما خیلی بالا باشد پس انداز قابل توجهی نخواهید داشت و شاید لازم باشد صرفه جویی بیشتری کنید. بر همین مبنا می توانید هزینه های غیر ضروری را که می توان مقدارش را کاهش داد نظیر هزینه های خوردن غذای بیرون و تفریحات پرهزینه  را کم کرده  و برای هزینه های ثابت ضروری، برنامه ریزی کنید  تا پول بیشتری پس انداز شود.

برای خرید خود پس انداز در نظر بگیرید

یکی از بهترین راهکارها برای پس انداز پول این است که پولتان را به قصد خرید خاصی کنار بگذارید و در واقع هدفمند پس انداز کنید. با این فکر شروع کنید که پول پس انداز شده خود را دوست دارید خرج چه خرید یا مساله ای کنید ؟ مثلا برای ازدواج  یا  زمان بازنشستگی . به این فکر کنید که چه مقدار پول لازم خواهید داشت و چقدر زمان می برد که این پول را پس انداز کنید. به عبارتی با تعیین اهداف کوتاه مدت ( 1 تا 3 ساله مانند خرید ماشین و انجام سفرهای خارجی  ) و بلند مدت ( 4 ساله و بیشتر  مانند خرج  تحصیل فرزندان و خرید خانه  ) برای پس انداز کردن، خود را با انگیزه نگه دارید.

اهداف مالی خود را اولویت بندی کنید

جدا از مخارج و هزینه های زندگی و میزان درآمد و موجودی پولتان، آنچه بر نحوه پس انداز شما تاثیر گذار است اهداف مالی می باشد که دنبال می کنید. به همین دلیل مهم است که بعد از تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مالی، آنها را اولویت بندی کنید تا بدانید که دقیقا چطور فرایند پس انداز خود را بگذرانید.

حساب بانکی

حساب بانکی  مخصوص پس انداز تهیه کنید

اختصاص دادن حساب بانکی مجزا برای پول هایی که پس انداز می کنید به این کار شما رسمیت بخشیده و موجب می شود نسبت به برداشت از این حساب، متعهد تر باشید . برای آسان تر شدن هرچه بیشتر کار خود می توانید سود های بانکی و دریافتی هایی که از جاهای مختلف دارید را به این حساب بانکی خود واریز کنید تا مستقیما پس انداز شوند.

حتما مطالعه کنید:کسب و کار خانگی و چگونگی راه اندازی + بررسی انواع آن

بر رشد پول هایی که پس انداز می کنید نظارت داشته باشید

پولی که به مرور زمان پس انداز می کنید را بررسی کرده و هر ماه رشد آن را شاهد باشید. این کار نه تنها شما را نسبت به هدف پس انداز کردن پولتان مشتاق تر می کند بلکه موجب می شود بهتر در جریان وضعیت پس انداز خود قرار بگیرید و به محض به وجود آمدن مشکلی در این زمینه یا عدم کارکرد مناسبتان، متوجه شده و مساله را برطرف کنید.

تفریحات ارزان قیمت داشته باشید

بیشتر ما پول هایمان  را صرف آنچه می خواهیم می کنیم تا آنچه نیاز داریم. بی شک هر انسانی به تفریح نیاز دارد اما اینکه تنها به دنبال تفریحاتی باشیم که دلمان می خواهد و فارغ از هزینه ای که برایمان در بر دارند، فقط به دنبال خواسته دلمان باشیم، به نوعی ما را به خرج کردن های زیاد می کشاند . مثلا اینکه چندین بار در ماه برای صرف غذا به رستوران های گران قیمت بروید یا اینکه مرتبا  هزینه تماشای کنسرت های گران قیمت بدهید نیاز شما نیست بلکه خواسته شماست زیرا نیاز شما با کمتر رفتن به چنین مکان هایی هم برآوزده می شود و مابقی آن زیاده خواهی محسوب می شود که متاسفانه می تواند عادت شما شده باشد.

 

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *