در ابتدا لازم است که بدانیم خلافی خودرو در حقیقت چیست؟ به جرائمی که رانندگان متخلف انجام می دهند و از سوی پلیس جریمه می شوند گفته می شود.

در واقع رانندگان طبق خلافی که در حین رانندگی مرتکب می شوند توسط نیروی پلیس جریمه خواهند شد و در بعضی مواقع نیز خودرو آن ها توقیف می شود.

این برگ جریمه در سوابق رانندگی آن ها با عنوان جرم ثبت خواهد شد.اصطلاحا به این سوابق ثبت شده در پرونده آن ها خلافی خودرو می گویند.

بررسی در مورد خلافی خودرو

تعداد محدودی از افراد هستند که رانندگی کردن را تجربه کرده باشند اما با جریمه شدن آشنایی نداشته باشند.

به تمامی این جریمه ها که در طول رانندگی شما اتفاق می افتد و در اکثر موارد هم به صورت نقدی است خلافی می گویند. بیشتر تخلفی که انجام می دهیم از روی بی دقتی است.شما باید بدانید زمانی که جریمه می شوید در یک سیستم ثبت خواهد شد.با توجه به نوع تخلف شما دریافت استعلام و نحوه ی پرداختتان نیز متفاوت است.

خلافی خودرو

استعلام خلافی خودرو

شما برای اینکه خلافی خودرو خودتان را استعلام کنید می توانید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید.

ضمنا باید خاطر نشان کرد که در شعبه های خدمات الکترونیک نیروی انتظامی به خودرو هایی که خلافی آنها کمتر از مبلغ یک میلیون تومان باشد خلافی خودرو داده خواهد شد.آن دسته از مالکین خودرو ها که خلافی آن ها بیشتر از مبلغ مورد نظر است برای دریافت خلافی باید از طریق راهنمایی و رانندگی اقدام کنند.

هزینه دریافت برگه خلافی خودرو

برای گرفتن برگه خلافی باید مبلغ بیست و هفت هزار تومان بپردازید.همچنین برای دانستن کسری خلافی به صورت غیر حضوری باید مبلغ دو هزار پانصد تومان پرداخت کنید.اگر به خلاف ثبت شده خود در برگه اعتراض دارید بابت هر کدام از آنها مبلغ دویست تومان از شما دریافت خواهند کرد.زمانی که برگه خلافی خودرو از سه صفحه بیشتر شود در ازای هر برگ باید مبلغ 250 تومان پرداخت کنید.

دریافت اینترنتی خلافی

با پیشرفت تکنولوژی امروزه قادر خواهید بود با سیستم الکترونیکی که پلیس راهور در اختیارتان گذاشته است به صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت خلافی خودرو را دریافت کنید.

در این سایت یک قسمت برای دریافت خلافی در دسترس شما خواهد بود. البته این به اطلاعات داده شده از طرف شما بستگی دارد و دریافت اطلاعات فقط تا تاریخ همان صفحه و مقدار خلافی شما برای استعلام فعال است و در بقیه موارد غیر فعال است.

دلیل غیر فعال بودن استعلام اینترنتی

اغلب این موضوع دو دلیل دارد.دلیل اول این است که معمولا از زمان چاپ برگ جریمه تا زمانی که به سامانه منتقل شود فاصله قرار دارد.دلیل دوم اغلب به برقرار نشدن ارتباط با سامانه مرکزی تا دفتر راهنمایی رانندگی است.

چگونگی دریافت خلافی خودرو

برای اینکه بتوانید خلافی خودرو را دریافت کنید به یک کد هشت رقمی که معمولا در پشت کارت وسیله نقلیه تان قرار دارد نیاز خواهید داشت.

البته لازم به ذکر است که برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل توسط هک کنندگان باید یک کد کپچای را که در خود سایت قرار دارد نیز وارد کنید.

خلافی خودرو چگونه ثبت می شود؟

اغلب موارد خلافی طبق جریمه هایی است که مالکین خودرو انجام می دهند.

این جریمه ها عبارتند از:

جریمه شدن مادی

در این مورد راننده را طبق جدول جریمه ها و بر اساس خلافی که انجام داده است جریمه می کنند. در این جدول برای هر تخلف یه مبلغ جداگانه وجود دارد.

این رقم ها را نماینگان شورای اسلامی تعیین می کنند و پس از بررسی اعلام می نمایند.

جریمه همراه با توقیف خودرو

در این روش طبق تخلفی که راننگان مرتکب می شوند افسر مربوطه بر طبق این خلاف مدت زمان توقیف را تعیین می کند.

جریمه شدن با نمره منفی

این نکته را در نظر داشته باشید که هر تخلفی که انجام می دهید دارای نمره منفی است که مأمور نیروی انتظامی در برگ جریمه شما قید می کند و در گرفتن خلافی خودرو موثر است.

جریمه ها چند نوع هستند؟

جریمه هایی که از سوی افسر نیروی انتظامی شکل میگیرد اغلب به صورت های زیر است:

جریمه شدن تسلیمی

در روش تسلیمی راننده در محل تخلف حضور دارد و مدارک خود را به افسر می دهد که قبض جریمه را تکمیل کند.بعد از کامل کردن برگه مدارک به مالک خودرو پس داده می شود.

خلافی خودرو

قبض جریمه شامل چیست؟

  • هویت راننده جریمه شده و اطلاعات گواهینامه
  • اطلاعات کامل راجع به خودرو از جمله پلاک و رنگ
  • محلی که خلاف انجام شده و نوع آن
  • ساعت و تاریخ انجام شده
  • اطلاعات خود مأمور با درج کد مخصوص

جریمه شدن الصاقی بدون مالک خودرو

این برگ جریمه برای آن دسته از خودرو هایی است که توقیف شده اند.در این قبض جریمه فقط اطلاعات راننده ثبت نمی شود بقیه موارد بالا تکمیل خواهد شد و آن را بر روی خودرو الصاق می کنند که جزء خلافی خودرو بحساب می آید.

جریمه دو برگی

در جریمه کردن دو برگی خودرو مورد نظر توقیف نشده است و همانند جریمه ی الصاقی تنها اطلاعات راننده ثبت نمی شود اما این بار افسر برگ جریمه را از قبض جدا نمی کند.

روش خودداری

این روش دو حالت دارد.

  1. همه ی شرایط مانند جریمه ی تسلیمی است اما مالک خودرو به دلایل مختلفی مانند اعتراض از دریافت برگ جریمه خودداری می کند.
  2.  راننده به علائم توقف پلیس توجهی نشان نمی دهد و فرار می کند.

جریمه شدن با دوربین

در این حالت جریمه از طریق دوربین های مخصوص که تخلفات را ضبط می کنند ثبت می شود.در نهایت توسط مرکز تخلفات راهنمایی و رانندگی برای آنبرگ جریمه یا قبض صادر می گردد.

برای کاهش خلافی خودرو چه بکنیم؟

نیروی انتظامی فضای کافی برای توقیف کردن تمامی خودروهای متخلف را ندارد.پس برای مقابله با این مشکل با توجه به نوع تخلف جریمه های متفاوتی در نظر گرفته است.

لازم است که برای کاهش خلافی خودرو ها در کشورمان فرهنگ سازی انجام شود.در موارد مهمی مانند آشنایی با قانون های راهنمایی و رانندگی اقدامات بیشتری صورت گیرد.

برای این کار باید از مدارس ابتدایی و مهد ها اقدام کنند.در این روش فرد را از زمان کودکی با شیوه ی درست زندگی کردن اشنا می کنند و به او یاد می دهند که قانونمند باشد.متأسفانه در جامعه ما به این کار توجه چندانی نشده است.

حتما مطالعه کنید :سرویس خودرو قبل از سفر

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *