همه ما در طول زندگی خود خشم، ناکامی و تندخویی را احساس کرده ایم. ورزش می تواند درمان روزمره ای باشد که شما را از  تجربه  این احساسات نجات دهد. نظر به اینکه تمرینات یوگا رها کننده استرس و آرامش بخش ذهن و جسم است، با توجه  کردن به این دو و آنچه در درونتان جریان می یابد یوگا هم برای آرام کردن شما به هنگام خشم کاربرد دارد و هم اینکه در بلند مدت به روی مهارت کنترل خشم شما تاثیر مثبت می گذارد.

برای کنترل خشم با یوگا چه کار می توانیم انجام دهیم؟

برای انجام ورزش یوگا برنامه مداوم در نظر بگیرید

برای کسب مهارت در مدیریت خشمتان می توانید برنامه ای بلند مدت برای انجام یوگا داشته باشید. به این منظور لازم است حداقل سه روز در هفته  و در هر جلسه یک تا یک ساعت و نیم یوگا کنید. البته چنانچه این مدت به پانزده دقیقه در هر جلسه هم کاهش پیدا کند، می تواند در کاهش سطح استرس و ناآرامی، تاثیر مثبت به جا گذارد.

تمرین کنید که بر تنفس خود تمرکز داشته باشید

تمرکز کردن به روی دم و بازدم، یکی از اصولی ترین قسمت های مربوط  به تمرینات کنترل خشم با یوگا محسوب می شود. در بیشتر حرکات یوگا تمرکز بر تنفس اجرا می شود که در متعادل کردن روان و خود کنترل گری، بسیار تاثیرگذار است. هرچه تنفس های شما عمیق تر باشد نتایج بهتری در انتظارتان خواهد بود. به اندازه کافی برای انجام تمرینات یوگا زمان صرف کنید و تا زمانیکه به آرامش دلخواهتان دست یابید به تمرینات خود ادامه دهید.

 

به نوشتن یادداشت هایی ناشی از انجام  تمرینات یوگا و نیز موارد معنوی زندگیتان بپردازید

اگر در طول مدتی که مشغول انجام یوگا هستید از تجربه های روحی روانی خود یادداشت برداری کنید متوجه خواهید شد که یوگا چطور توانسته در مهار خشم و تندخویی شما موثر عمل کند. این نوع نوشته های شما سندی خواهد بود در جهت تایید کنترل خشم با یوگا. علاوه بر این نوشتن از بار روانی منفی که ناشی از خشم وجودتان است می کاهد.

یادداشت برداری برای کنترل خشم با یوگا

کنترل خشم با یوگا دراز بکشید و بدنتان را رها کنید

در حالیکه به پشت خوابیده اید روی زمین دراز بکشید. کف دستانتان رو به بالا باشد و بازوانتان را در کنار بدن خود قرار دهید. در ادامه به ترتیب تمام اعضای بدن خود را از بالا تا پایین یا برعکس رها و شل کنید تا در آرامش قرار گیرند. درحالیکه مشغول این کار هستید بر دم و بازدم خود متمرکز باشید. تنفس عمیق شکمی داشته باشید. برای بهتر نتیجه گرفتن از انجام این تمرین بهتر است چشمان خود را در طول این تمرین ببندید و تا حدی که امکان دارد خود را رها کنید. تکرار این تمرین از شما فرد آرام تر و خونسردتری می سازد.

دراز کشیدنتنفس کردن عمیق را یاد بگیرید و دم و بازدم های عمیق داشته باشید

با توجه به اینکه تنفس درست و اصولی، بخش عمده ای از تمرینات یوگا را شامل می شود بر همین مبنا تنفس هایتان را عمیق انجام دهید. خود را عادت دهید که قبل، در حین و بعد از تمرینات یوگا بر تنفس هایتان متمرکز باشید زیرا در کسب مهارت کنترل خشم اهمیت زیادی دارد. تنفس کردن های عمیق سایر احساسات و افکار منفی را هم از شما دور می کند. زیرا به لحاظ فیزیولوژیکی شما را به آرامش می رساند. مطمئن شوید که از راه دیافراگم خود دم و بازدم های عمیق را تجربه می کنید. به این ترتیب بایستی متوجه شوید که شکم شما بالا و پایین می رود. دقت کنید که بازدم شما آرامتر صورت گیرد به عبارت دیگر مدت زمانی که بازدم را انجام می دهید چهار برابر مدتی باید باشد که دم داشته اید.

خشم  خود را حس کنید

احساس کردن خشم به معنای فکر کردن راجع به آن نمی باشد هرچند بایستی حضور خشم را در خود درک کنید. همه خشمی که در وجودتان حاضر است را حس کنید. دقت کنید که کجای وجودتان این خشم را احساس می کنید. فشار حاصل از آن را حس کنید بدون اینکه احساساتان را  قضاوت کنید. چنانچه افکاری در شما برانگیخته می شوند آنها را به رسمیت شناخته و در ادامه نسبت به نوع احساسات خود آگاه شوید. از خشم خود فرار نکرده و انکارش نکنید.

به خشمتان اجازه دهید که از شما عبور کند

تا زمانیکه خشم شما فروکش کند با آن نجنگید بلکه اجازه دهید ظاهر شود و پس از ادراکش از شما عبور کند. زیرا در نهایت، با وجود مهارت ذهن آگاهی که در طول  تمرینات یوگا در خود خلق کرده اید این احساس از شما دور می شود. بنابراین به جای جنگیدن با خشمتان اجازه دهید رد شود. می توانید در زمان سپری شدن خشمتان به جای اینکه به روی آنچه خشمگینتان کرده متمرکز باشید به روی تنفس خود تمرکز کرده و دم و بازدم های آگاهانه انجام دهید.

مراقبه کنید

مراقبه راهکار قابل توجهی برای کاهش خشم و رسیدن فرد به خلقی آرام و رها می باشد. به این منظور انجام مرتب مراقبه به مدت 20 دقیقه در روز برای ساختن روزی آرام کفایت می کند. به این ترتیب ذهن و جسم شما تربیت می شود که حتی در صورت مواجهه با خشم، با سرعت و سهولت بیشتری آرام شود. بنابراین مراقبه  را  به عنوان راهکاری حائز اهمیت در رسیدن به آرامش مدنظر خود داشته باشید.

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *