مهاجرت به استرالیا زمانی آغاز شد که اجداد بومیان استرالیا به این قاره از طریق دریای جنوب شرقی آسیا و جزایر جدید گینه دست یافتند.  محل استقرار دائمی اروپا در سال 1788 با ایجاد یک کلیسای مرزی بریتانیا در نیو ساوت ولز آغاز شد. از فدراسیون اولیه در سال 1901، استرالیا سیاست سفیدپوست را حفظ کرد که پس از جنگ جهانی دوم لغو شد. از سال 1945، بیش از 7 میلیون نفر در استرالیا اقامت دارند. از اواخر دهه 1970، افزایش قابل ملاحظه ای در مهاجرت از کشورهای آسیایی و دیگر کشورهای غیر اروپایی وجود داشت که استرالیا یک کشور چند فرهنگی شد.

حتی مهاجرت در خارج از کشور از 30،042 در سال 1992-93 به 178،582 در سال 2015-2015 افزایش یافته است. مهمترین مؤلفه های مهاجرت مهاجرت کارگران ماهر و برنامه های اتحاد مجازی خانواده است. یک مطالعه جامعه شناختی در سال 2014 به این نتیجه رسید که “استرالیا و کانادا بیشترین مهاجرت را در میان کشورهای غربی دارند.”

استرالیا امضا کننده کنوانسیون وضعیت پناهندگان است و بسیاری از پناهجویان را اسکان داده است. در سال های اخیر، سیاست استرالیا برای بازداشت اجباری ناخواسته توسط قایق، جنجالی را به خود جلب کرده است. در 7 اوت 2018، آمار جمعیت اداره آمار استرالیا به 25 میلیون نفر رسید که 62 درصد رشد در ده سال گذشته به دلیل مهاجرت داشته است.

 

تاریخچه مهاجرت به  استرالیا

اولین مهاجرت انسان به این قاره حدود 65،000 سال پیش از طریق جزایر دریای جنوب شرقی آسیا و پاپوآ گینه نو به عنوان بخشی از تاریخ اولیه مهاجرت انسان از آفریقا بود.

مهاجرت اروپایی ها به استرالیا از 26 ژانویه 1788 شروع به حل و فصل محکومیت محکومین سیدنی کوئید کرد. اولین ناوگان شامل 11 کشتی با 775 محکوم و 645 نفر از مقامات، اعضای خدمه، تفنگداران دریایی و خانواده ها و کودکان آنها بود. مهاجران شامل جنایتکاران ، سربازان درجه دوم و خدمه ملوانان بودند.

 

بیشتر بخوانید با مقاله تاثیر مهاجرت

 

تعداد کمی از افراد با مهارت هایی که نیاز به راه اندازی یک توافق خودکفا داشتند، مانند کشاورزان و سازندگان بودند، و مستعمره ها از گرسنگی و سختی برخوردار بودند. مهاجران مرد بیشتر از مهاجران زن بودند. ناوگان دوم در سال 1790 زندانی شد.. از 1026 زندانی ، 267 نفر (256 مرد و 11 زن) در طی سفر فوت کردند (26٪)؛ 486 نفر دیگر هنگام ورود به بیمارستان که 124 روز پس از آن فوت کردند.

شرایط در ناوگان سوم، که بعد از ناوگان دوم در سال 1791 بود، کمی بهتر بود. این ناوگان شامل 11 کشتی بود. از این تعداد بیش از 2000 تن از محکومین به کشتی ها آورده شده اند، 173 مجرم مرد و 9 زن محکوم در طی سفر جان سپردند.. در پایان حمل ونقل کیفری در سال 1868 حدود 165 هزار نفر به عنوان متهمان به استرالیا وارد شدند.

 

برنامه های مهاجرت کنونی

مهاجرت به استرالیا 1

تعدادی از انواع مختلف مهاجرت به استرالیا وجود دارد که تحت دسته های مختلف ویزا طبقه بندی می شوند:

ویزای استخدام ماهر – ویزای کار استرالیا بیشتر به کارگران ماهر داده می شود. کاندیداها بر اساس یک سیستم مبتنی بر امتیاز ارزیابی می شوند، با امتیازاتی که برای استانداردهای خاص آموزش و پرورش اختصاص یافته است. این ویزا ها اغلب توسط ایالت های خاص حمایت می شوند که کارگران را بر اساس نیازهای خاص استخدام می کنند. ویزا نیز ممکن است به متقاضیانی که توسط یک شرکت استرالیایی حمایت می شوند، اعطا شود. محبوب ترین فرم ویزای کارفرمای 457 ویزه در سال 1996 بود که توسط دولت Turnbull لغو شده است.

ویزای دانشجویی – دولت استرالیا به طور فعال دانشجویان خارجی را برای تحصیل در استرالیا ترغیب می کند. تعدادی از دسته های ویزای دانشجویی وجود دارد که اکثر آنها نیاز به پیشنهاد تایید از یک موسسه آموزشی دارند.

ویزای خانوادگی – این ویزا اغلب بر اساس روابط خانوادگی در استرالیا اعطا می شود. تعدادی از انواع ویزاهای خانوادگی استرالیا، از جمله ویزای والدین مشروط و ویزای همسر وجود دارد.

ویزای شغلی و خانوادگی اغلب می تواند به شهروندی استرالیا منجر شود؛ با این حال، این به متقاضی نیاز دارد تا حداقل چهار سال با حداقل یک سال به عنوان یک اقامت دائم در استرالیا زندگی کند.

ویزای سرمایه گذاری– سرمایه گذاران خارجی می توانند در استرالیا برای کسب اقامت دائم استرالیا، پس از 4 سال (از جمله سالی که ویزا کسب می کنند)درخواست دهند، آنها باید امتحان دهند و قبول شوند تا شهروند استرالیا شوند.

ادعا شده است که برنامه مهاجرت به استرالیا در مقابله با قانون تبعیض علیه سنی قرار دارد و خواستار حذف یا اصلاح محدودیت سنی 50 نفر برای مهاجران ماهر می باشد.

 

پناهندگی در استرالیا

استرالیا دو نوع ویزا را تحت برنامه انسان دوستانه خود قرار می دهد:

  • ویزای پناهندگی برای پناهندگان تحت کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان
  • ویزای ویژه بشر دوستانه (SHP) برای افرادی که تحت عنوان تبعیض محسوب می شوند و نقض حقوق بشر در کشورشان محسوب می شوند

کل مبلغ ویزای دریافت شده از سوی برنامه های بشردوستانه برای سال های 2015-2015   ، 13،750 بود، به علاوه 12،000 ویزای اضافی برای پناهندگان از درگیری های سوریه و عراق ایجاد شد.

 

خدمات مهاجرت به استرالیا و استقرار

مهاجرت به استرالیا 2

تعدادی از خدمات مهاجرت توسط دولت استرالیا و جامعه ارائه شده است:

  •  برنامه انگلیسی مهاجران بزرگسال برای مهاجران واجد شرایط از ویزاهای انسان دوستانه، خانوادگی و ماهر در دسترس است و دوره های زبان انگلیسی رایگان را برای کسانی که زبان انگلیسی بلد نیستند فراهم می کند. تا 510 ساعت دوره های زبان انگلیسی در پنج سال اول در استرالیا ارائه می شود.
  • اداره امور داخلی و اداره خدمات ترجمه تلفنی 24 ساعته، 7 روز هفته را به نام ملی خدمات ترجمه و تفسیر اداره می کند که ارتباط بین سخنرانان غیر مترجم و مترجمان را امکان پذیر می سازد و امکان دسترسی به دولت و خدمات اجتماعی را فراهم می کند.
  • برنامه کمک های مالی برای حل و فصل کمک های مالی برای کمک به افراد تازه وارد و مهاجران بومی در استرالیا و به طور صحیح در جامعه استرالیا در اسرع وقت پس از ورود تأمین می گردد. این برنامه برای ارائه خدمات درمانی به مهاجران بشردوستانه، مهاجران خانوادگی با سطح پایین مهارت انگلیسی و وابستگان مهاجران ماهر در مناطق روستایی و منطقه ای با مهارت کم زبان انگلیسی هدف قرار می گیرد.
  • برنامه استراتژی فرهنگی استرالیا، توصیه های عملی و فرصتی را برای ارائه سوالات در مورد مسافرت و زندگی در استرالیا به صاحب پناهندگان و ویزای انسانی می دهد که در حال آماده شدن برای اقامت در استرالیا هستند. این برنامه برای خارج از کشور است که بیش از پنج روز قبل از دریافت ویزا، سفر خود را آغاز می کند.
  • صاحبان پناهندگان و ویزا نیز واجد شرایط دریافت خدمات در ورود به محل کار از طریق برنامه خدمات انسانی بشردوستانه هستند که موجب حمایت و فراهم آوردن افراد با مهارت و دانش فنی برای دسترسی به خدمات به طور مستقل است.

 

طرح کمک و مشاوره در مورد مهاجرت

طرح کمک و مشاوره در مورد مهاجرت به طور رایگان برای متقاضیان ویزای محروم شده کمک می کند تا برای تکمیل و ارائه درخواست ویزا، ارتباط با بخش و مشاوره در امور مهاجرت کمک شود. همچنین مشاورۀ مهاجرت متقاضیان و حامیان ویزای احتمالی را ارائه می دهد.

در واکنش به نیازهای پناهجویان، طرح کمک به پناهجویان در سال 1992 برای رسیدگی به تعهدات استرالیا تحت کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان ایجاد شد. این طرح توسط صلیب سرخ استرالیا تحت قرارداد وزارت مهاجرت و شهروندی اداره می شود. این کمک مالی برای پناهجویان در جامعه فراهم می کند که معیارهای واجد شرایط خاص را برآورده می کنند و همچنین از طریق صلیب سرخ استرالیا به دسترسی به مشاغل و سایر خدمات پشتیبانی برای پناهجویان کمک می کند.

اتحادیه مهاجرت، یک سازمان غیر انتفاعی، در سال 2009 برای اتصال مهاجران با عوامل مهاجر و خدمات حل و فصل از طریق پورتال مهاجرت آنلاین استرالیا تاسیس کرد.

همچنین خدمات مختلف مبتنی بر جامعه وجود دارد که نیازهای مهاجران تازه وارد، پناهندگان، پناهجویان تازه وارد، که بعضی از آنها از دولت مشترک المنافع، مانند مراکز منابع مهاجر استفاده می کنند، تامین می شود.

 

رشد اقتصادی و جمعیت پیری

یکی از عناصر نگرانی برای کاهش اثرات نامطلوب، ناشی از پیری جمعیت استرالیا است. پولس سابق وزارت خزانه داری، پیتر کاستلو گفته است که استرالیا به علت کم بودن میزان تولد، کم جمعیت است و رشد اقتصادی منفی و تاثیرات بلند مدت بر اقتصاد را در مقایسه با سنین جمعیت و بازار کار کم رقابتی خواهد داشت. برای جلوگیری از این نتیجه، دولت مهاجرت را افزایش داد تا شکاف های موجود در بازار کار را پر کند و یارانه ایجاد کرد تا خانواده ها را به فرزندان بیشتر تشویق کند.

بحثی وجود دارد که آیا مهاجرت می تواند پیری جمعیت استرالیا را کند کند؟ پیتر مک دونالد در یک مقاله پژوهشی تحت عنوان “جمعیت آیندۀ استرالیا: گزینه های سیاست” ادعا می کند که “این بی معرفتی جمعیت شناسی است که معتقد است که مهاجرت می تواند به جوانان ما کمک کند”.

با این حال، طبق نظر کریزی و آلوارادوتا سال 2031، در صورتی که نرخ مهاجرت خالص 80،000 در سال باشد، سقوط 1.1 درصدی نسبت به جمعیت بالای 65 سال خواهد داشت. اگر میزان مهاجرت خالص 170،000 در سال باشد، نسبت جمعیت بالای 65 سال به 3.1 درصد کاهش می یابد. در سال 2007 در طول رهبری جان هوارد، نرخ مهاجرت خالص سالانه 160،000 بود.

 

ادامه

طبق گزارش وزارت خزانه داری کشورهای مشترک المنافع، مهاجرت می تواند سن متوسط ​​جمعیت استرالیا را کاهش دهد: “سطح مهاجرت خالص در خارج از کشور بسیار مهم است: جریان های خالص مهاجران به استرالیا باعث کاهش نرخ رشد جمعیت می شود، چرا که مهاجران به طور متوسط ​​کمتر از جمعیت ساکن هستند. در حال حاضر حدود 85 درصد از مهاجرین زیر 40 ساله هنگام مهاجرت به استرالیا در مقایسه با حدود 55 درصد جمعیت ساکن هستند.

” راس گیتینز، یک متخصص اقتصاد در رسانه، گفته است که تمرکز دولت بر روی مهاجرت ماهر در واقع سن متوسط ​​مهاجران را کاهش داده است. “بیش از نیمی جمعیت 15 تا 34 ساله هستند که در مقایسه با 28 درصد جمعیت ما، فقط 2 درصد از مهاجرین دائمی 65 ساله یا بالاتر هستند. به دلیل این آمار، گیتن ادعا می کند که مهاجرت، پیری جمعیت استرالیا را کاهش می دهد و “سود خالص اقتصادی به مراتب بالا تر است”.

 

Total
0
Shares

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *